Güner Sümer Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

25.10.2021
294
Güner Sümer Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Güner Sümer Kimdir? Biyografisi, bölümünde Güner Sümer Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Güner Sümer Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Güner Sümer Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Güner Sümer

Güner Sümer, 19 Mart 1936 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Adalet Ağaoğlu’nun kardeşidir. 1960 senesinde öğrenim gördüğü Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ayrılıp Paris’e giden Güner Sümer, Charles Dulin’de tiyatro eğitimi gördü. Ankara Üniversitesi Tiyatro Topluluğu ve Sahne Z’de amatör çalışmalarda bulunmasının sonrasında, 1962 senesinde Arena Tiyatrosu’nda profesyonel sanat yaşamına adım attı.

Güner Sümer, 1964 senesinde Paris’te tanıştığı yazar Tezer Özlü ile evlenerek Ankara’ya yerleşti. Eskişehir Belediye Tiyatrosu, AST gibi topluluklarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Tezer Özlü ile 1967 senesinde  ayrıldı. İstanbul Sanat Tiyatrosu’nun kurucusu olan sanatçı, bunun bunun yanında kamera karşısına da geçerek sinema filmlerinde rol aldı. Oyuncu Suna Selen ile evlenen Güner Sümer’in bu evliliğinden olan oğlu Sinan Sümer de sonradan oyuncu oldu.

Güner Sümer, 27 Nisan 1977 tarihinde kanserden dolayı Ankara’da vefat etti.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.