Gülşen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
114
Gülşen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Gülşen Kimdir? Biyografisi, bölümünde Gülşen Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Gülşen Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Gülşen Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Gülşen

Gülşen Bayraktar, 29 Mayıs 1976 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Gülşen, Esasen Ordu kökenlidir. Şehremini Lisesi’ni bitirdikten sonra İTÜ Türk Müziği Bölümü’ne girdi.

Gülşen, İlk albümü Be Adam’ı 1996 senesinde Raks Müzik’ten çıkararak iyi bir çıkış yakaladı. Bu albümden “Gel Çarem”, “Be Adam”, “Saz Mı Caz Mı?” ve “Son Sözüm” olmak üzere 4 tane video klip yayınlandı. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde bu albüm ile birlikte sanatçı, “En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı” dalında adaylık kazanmış, fakat ödülü Özlem Tekin almıştır.
İlk albümünün hemen hemen olarak iki sene paylaşımı yaptığı ikinci albümü Erkeksen ise 1999 senesinde Prestij Müzik aracılığıyla yayınlanmış ve bu albümden de “Yiğidim”, “Delisin” ve “Gözü Karalım” isimli parçalara video klip çekilmiştir. Üçüncü albümü Şimdi’yi de 2001 senesinde yine Prestij Müzik etiketiyle yayınlayan sanatçı, bu albümün promosyonunda ve bağlı olduğu müzik şirketinin içinde olduğu zor durum sebebiyle yalnızca “İhanet” isimli parçaya video klip çekmiştir.
28 Eylül 2004 tarihinde ise, sanatçının müzik yaşamındaki en önemli hitlerinden birisi olan “Of… Of…” ile aynı ismi taşıyan dördüncü stüdyo albümü Erol Köse Production etiketiyle piyasaya sürülmüştür. Şarkının sözü ve müziği Türk pop müziğinin önemli bestecilerinden Nazan Öncel’e ait olan şarkı sanatçıya bi hayli önemli bir başarı getirmiş ve bu sene içinde Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Kadın Sanatçı” dalında aday olmuş ve bu kez bu ödülün sahibi olmuştur. Albümden yayına giren diğer video klipler ise sırasıyla sözü ve müziği sanatçının kendisine ait olan “Sakıncalı”, “Nazar Değmesin” ve bir Sezen Aksu şarkısı olan “Sarışınım” olmuştur. “Sarışınım”ın video klibi kısa bir süre gösterimde kalmış, fakat RTÜK aracılığıyla ardından sansüre uğramıştır.

21 Şubat 2006 tarihinde çıkardığı beşinci albümünün adı ise Yurtta Aşk Cihanda Aşk olarak belirlenmiş ve albüm yine Erol Köse Production’dan çıkmıştır. Albümün çıkış parçası olarak tespit edilen ve bir Altan Çetin şarkısı olan “Ya Tutarsa” MTV listelerinde üç numaraya kadar yükselmiş ve bu albümle Gülşen, Müyap Müzik Ödülleri’nden ödül almıştır. Albümle aynı adı taşıyan şarkı, “Yurtta Aşk Cihanda Aşk” ikinci video klip olurken, bir Halil Koçak bestesi olan “Canın Sağolsun” ise albümün üçüncü ve son video klip çalışması olmuştur. Bu video klipten sonra şirketi ve prodüktörüErol Köse ile anlaşmazlığa düşen sanatçı, albümün promosyonunu yarıda kesmiş ve Rec By Saatchi’ye transfer olmuştur. Bu şirketten paylaşımı yaptığı tek albüm olan Ama Bir Farkla ise 20 Ağustos2007’de piyasaya sürülmüş, albümün ilk video klip şarkısı ise “Kara Böcükler” olmuştur. Şarkı, radyolardan destek alamadığı için liste başarısı gösterememiş fakat albümün ikinci video klibi “E Bilemem Artık”, gerek radyolar gerekse müzik kanallarından destek alarak Billboard Türkçe Top 20 Listesi’nde 1 numaraya kadar yükselmeyi başarmış, bunun bunun yanında Avrupa radyo listelerinde ise 92 numaraya yükselmiştir. 3. video klip olarak ise “Su Gibi Geçerdi Zaman” belirlenmiş fakat şarkı bir kez daha radyolar aracılığıyla çok fazla rağbet görmemiş, bu şarkı yerine ise radyocular “Muhtelif Zamanlarda” isimli parçayı ön plana çıkarmışlardır. Nitekim bu şarkı, video klibi olmamasına karşın Türkiye listesinde dokuz numaraya kadar yükselmeyi başarmıştır[kaynak belirtilmeli].

2008 yazı için yeni bir imaj ile dinleyicilerinin karşısına çıkan sanatçı, latin bir şarkı olan Yapamazsan Yok’u önce dijital platformda yayınlanmış, arkasından ise şarkı piyasaya sürülmüştür. Bu şarkı da listelerde 3 numaraya yükselmiştir. Yine aynı yıl içinde, genç yaşta yaşamını kaybeden ünlü müzisyen Uzay Heparı’nın anısına yapılan albümde, önceden Sertab Erener aracılığıyla yorumlanan “Sakin Ol” isimli parçayı yeniden yorumlamış ve şarkı video klip desteği olmadan yedi numaraya yükselmiştir.

24 Aralık 2009’da ise yedinci stüdyo albümü Önsöz, Sony Music Entertainment aracılığıyla piyasaya sürülmüştür. Sanatçı bu albümde ünlü aranjör Ozan Çolakoğlu ile çalışmış, albümün ilk video klibi ise Bi’ An Gel olmuştur.Bu parçayla listelere bi hayli hızlı bir giriş yapan Gülşen, uzun bir süre listelerde 1 numarada kalmıştır.Sanatçı çok geçmeden 2. klibini mart ayında Ezberbozan adlı şarkısına çekmiştir.Bu şarkıyla da listelerde kısa bir sürede 1 numaraya git gide artan Gülşen 2010’un hitlerinden birisine imza atmış, şarkı büyük ilgi görmüştür. Bilhassa kelimeleriyle dikkat çeken Ezberbozan, gitar ve flütün başrolde olduğu düzenlemesiyle de sanatçının diskografisinde değişik bir yer edinmiştir. Önsöz’ün 3. klibi haziran ortalarında albüme ismini veren parçası Önsöz’e çekilmiştir. Albümün 4. ve şuan için son klibi Dillere Düşeceğiz Seninle ise Ekim ayının son günlerinde çekilmiş 2 Kasım 2010 tarihinde yayınlanmıştır. Albümün bi hayli beğeni alan parçalarından olan Dillere Düşeceğiz Seninle’nin klibi gotik bir tema içermektedir.

Gülşen, 2013 senesi Şubat ayında “Beni Durdursan mı?” albümünü çıkardı. Yeni albümünde toplam 10 şarkı bulunmaktadır. Albüm lansmanı için 100 bin dolar ödeyerek Hilton Convention Center’ı geceye özel kapattırdı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.