Gülse Birsel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
252
Gülse Birsel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Gülse Birsel Kimdir? Biyografisi, bölümünde Gülse Birsel Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Gülse Birsel Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Gülse Birsel Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Gülse Birsel

Gülse Şener (Birsel), 11 Mart 1971 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde okuyan Gülse Birsel, lise son sınıfın yaz tatilinde 3 aylığına İsviçre’de leydi okuluna gitmiştir.

”Normalde 2 sene boyunca yemek yapmaktan çiçek aranjmanına, “Batı Avrupa prensine nasıl hitap edilir?”den, “Ortadoğu prensi nasıl karşılanır?”a kadar hayatta karşılaşamayacağın bir çok şeyi öğrendiğin bir yer orası.” diye tanımladığı okula Orta doğu’dan, Avrupa’dan, Güney Amerika’dan genç kızlar gelmektedir.

Gülse Birsel, lisans eğitim hayatına Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde devam etmiştir. Üniversitenin ikinci senesinde gazeteciliğe merak sarmış ve Aktüel dergisinde muhabir olarak çalışmaya başlamıştır.Üniversiteden mezun olduktan sonra 1994-1996 senelerı içinde Amerika, New York, Columbia Üniversitesi ‘nde sinema üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır.

1996’da Türkiye’ye dönen Gülse Birsel, 3 ay boyunca ATV’de kahvaltı bülteninin dış haberlerini yazmıştır. Ardından bir yıl boyunca Esquire dergisinin yayın yönetmenliğini yapmıştır. Buradan Harper’s Bazaar dergisinin yayın yönetmenliğine geçmiştir. Aynı zamanda Bazaar Gelin ve Orange dergilerinde görev yapmıştır. 2001 ve 2002 senelerında ”Harper’s Bazaar”, FHM, “House Beautiful” ve Gezi dergilerinin yayın danışmanlığını yürütmüştür. Aralık 2001’de, hala sürdüği, Sabah gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır.

Mart 2003’te köşe yazıları ve bazı G.A.G. metinlerinden olusan “Gayet Ciddiyim” adlı ilk kitabını yayımlayan Gülse Birsel’in şu ana kadar yayımlanmış beş eseri mevcuttur. Genelde mizahduygusu yüklü, keyifli, hicivli kolay okunabilen kitaplar yazmaktadır. Kitaplarını nasıl yazdığını “Geceleri beynin muhabbeti gündüzden daha keyifli oluyor. Kendi akışına bırakıyorum, çenesi açılınca ben yalnızca tuşlara basıyorum. Aslını söylemek gerekirse herkesin aklına gelen şeyler bunlar ama benim farkım oturup yazmak galiba!” kelimeleriyle açıklamıştır.

Genelde yazmayı konuşmaya tercih etmesini ”Yazmayı bin kere tercih ederim. Aslını söylemek gerekirse çekingen biriyim. Çok sevdiğim, güvendiğim bireylerin yanında rahat konuşup gülünç olabilirim. Onun dışında mesafeliyim. Ama yazarken daha güvende hissediyorum kendimi.” kelimeleriyle açıklayan Gülse Birsel, röportajlarını bile yazılı sunmak istemektedir.

Gülse Birsel’in televizyon ekranlarında ilk kez yer alması Mart 2002’de Atv’de yayına giren G.A.G, reklam-eleştiri-komedi programının metin yazarlığını ve sunuculuğunu yapmasıyla olmuştur.

Şubat 2004-2009 senelerı içinde ATV’de yayına giren Avrupa Yakası adlı dizinin yazarı ve oyuncusu olmuştur. 190 bölüm  çekilen dizide Gazanfer Özcan, Ata Demirer, Rutkay Aziz ve Şenay Gürler gibi oyuncular rol aldı. Bu dizide başarılı bir oyunculuk sergilemiştir. Türkiye’de izlenme rekorları kıran dizi bir çok hedef kitleye yayılmıştır. Ayrıca Turkcell, Whirlpool ve TTnet gibi bir çok markanın reklam yüzü olarak TV reklamlarında da rol almıştır.

Yer aldığı ilk sinema filmi projesi olan 2005 senesinde gösterime giren “Hırsız Var” adlı sinema filminde Binnur rolünde oynamıştır. Ayrıca 2009 senesinde Yedi Kocalı Hürmüz filminde “Safinaz” kişiliğini canlandırmıştır.

2012 senesinde, oyuncu kadrosunu bizzat oluşturduğu, Altan Erkekli, Beyazıt Öztürk, Olgun Şimşek gibi oyuncularla birlikte oynadığı ve senaristliğini yaptığı Yalan Dünya adlı diziyle ekranlara tekrar dönüş yapmıştır.

Gülse Birsel Özel Hayatı Hakkında

Özel yaşamı ile gündeme gelmek istemeyen oyuncunun özel yaşamı ile ilgili çok fazla bilgi yoktur. Kendisinden 15 yaş büyük bir ağabeyi, 13 yaş büyük bir ablası olan Gülse Birsel en ufak çocuktur. Babasının adı Gültekin annesinin adı Semiha olan senaristin adını annesi ve babasının isimlerinin ilk heceleriyle oluşmuştur. Gülse Birsel bu hususta ‘Son çocuk olunca yaratıcılığımızı kullanalım demişler’ der. Cannes’da Ayşe Arman’ın tanıştırdığı, gazeteci ve televizyoncu Murat Birsel ile 1999 senesinde evlenmiştir. Karakterine uymadığı ve anne olmaya uygun olmadığı görüşüyle çocuk sahibi olmaya sıcak bakmamaktadır.

Gülse Birsel, Suşi yemeyi çok sevmektedir. Nişantaşı’nda yaşamaktadır ve Nişantaşı’nda yaşamaktan tatmin olmadığını ”Bu Nişantaşı Beni Bitirecek!” yazısıyla Yolculuk Nereye Hemşerim? kitabında belirtmiştir. Olimpiyat oyunlarının meşale taşıma geleneğini gerçekleştirmek üzere, 2008 Pekin Olimpiyatları meşalesini İstanbul Şişli’de taşıma görevi kendisine verilmiştir.

İşini beğenerek yaptığını, Cumhuriyet Gazetesi ile yaptığı röportaj da ”Valla ben bayılıyorum yaptığım işe. Yapımcılar bunu duymasaydı iyiydi ama hemen hemen üzerine para veririm!” kelimeleriyle ifade etmiştir.

Gülse Birsel Kitapları


Gayet Ciddiyim
Hâlâ Ciddiyim
Yolculuk Nereye Hemşerim?
Velev ki Ciddiyim!
2012- Yalan Dünya – Deniz Alsfakat (Senarist ve Oyuncu)
2009 Ah Kalbim – Konuk oyuncu
2009 7 Kocalı Hürmüz – Safinaz
2004-2009 Avrupa Yakası – Aslı Sütçüoğlu (Senarist ve Oyuncu)
2004 Hırsız Var – Binnur
2003 Eyvah Eski Kocam – Nilüfer 
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.