Gülriz Sururi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
355
Gülriz Sururi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Gülriz Sururi Kimdir? Biyografisi, bölümünde Gülriz Sururi Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Gülriz Sururi Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Gülriz Sururi Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Gülriz Sururi

Gülriz Sururi, 1929 senesinde dünyaya geldi. Gülriz Sururi,  İlk kez 1942’de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde sahneye çıktı. 1955’te Muammer Karaca Topluluğu’nda oynamaya başladı. 1960’ta Dormen Tiyatrosu’na geçti. 1961’de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma’daki karakteri ile en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Ödülü’nü kazandı. 1962’de Engin Cezzar’la Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu.

Gülriz Sururi, 1966’da “Teneke” oyunundaki karakteri ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği’nce Yılın Kadını seçildi. 1971’de Hint kumaşı’ndaki karakteri ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü üçüncü kez kazandı.1979-1980 aylarında Mehmet Akan’la birlikte, topluluğun o zamana dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol adlı bir derleme yaptı ve gösteriminde oynadı. 1982-1983 Kaldırım Serçesi adlı müzik oyunundaki Edith Piaf yorumuyla Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, İzmir Gazeteciler Derneği’nin Altan Artemis Ödülü’nü ve Milliyet Gazetesi’nin 1983 Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödülü’nü kazandı. Yumuşak oyunculuğuyla, dramdan güldürüye ve müzikli oyuna dek her çeşit eserde başarılı tipler çizen Sururi, oyunculuğunun dışında Türk tiyatrosuna yönetici olarak da katkıda bulundu. 1990’lı senelerın ilk ve unutulmaz yemek programı A La Luna isimli programında sunucuydu.sanatçı Şu aralar “konçinalar kumpanyası”yla çalışmaktadır.Yazıp yönettiği Biz Sıfırdan Başladık oyunuyla başarılar elde etmektedirler.


Gülriz Sururi, 1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.