Guglielmo Marconi Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
168
Guglielmo Marconi Kimdir? Biyografi Sayfası

Guglielmo Marconi Kimdir? Biyografi, bölümünde Guglielmo Marconi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Guglielmo Marconi Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Guglielmo Marconi Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Guglielmo Marconi Kimdir

Guglielmo Marconi, 25 Nisan 1874 senesinde Bologna’da dünyaya geldi. İlk başarılı telsiz telgraf sistemini geliştirdi.

Kısa dalga radyo iletişimi üzerine yaptığı çalışmalarla modern uzun erimli radyo yayımcılığının gelişmesini olanaklı kıldığı için, radyonun babası olarak bilinir. Başka bilim bireylerinın katkılarıyla geliştirilen radyo, televizyonun bulunuşuna dek en önemli kitle iletişim aracı olarak kaldı. Dünyada ilk kez transatlantik radyo iletişimini başaran kişidir.


Telsiz telgrafın geliştirilmesine katkıları için, Alman Karl Ferdinand Braun ile birlikte 1909 senesinde fizik dalında Nobel Ödülü ile onurlandırılmıştır.

Keşfetmiş olduğu dile getirdiği radyo iletişimi düşüncesini Nicola Tesla’dan almış olup, Tesla’nın bu husustaki patentlerini kullanmıştır.

Tesla’nın ölümünden 5 ay sonra Amerikan Yüksek Mahkemesi önceden Amerikan Patent Ofisi aracılığıyla Marconi adına onaylanan kablosuz iletişim tekniğinin geçersiz olduğuna ve patent hakkının Nikola Tesla’ya ait olduğuna karar vermiştir.

Guglielmo Marconi, 20 Temmuz 1937 tarihinde Roma’da öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.