Gregor Mendel Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
335
Gregor Mendel Kimdir? Biyografi Sayfası

Gregor Mendel Kimdir? Biyografi, bölümünde Gregor Mendel Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Gregor Mendel Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Gregor Mendel Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Gregor Mendel

Johann Gregor Mendel, 22 Temmuz 1822 senesinde dünyaya geldi. Genetik biliminin kurucusu, Avustralyalı botanik bilgini ve rahiptir.

Küçük yaşlarda bahçe işleriyle uğraşmaya başlayan Mendel, üniversite öğreniminden sonra bir din adamı olarak Moravya’da yaşamını sürdürdü. Bunun yanı sıra bitkiler üzerinde pek başarıya ulaşamayan bazı incelemelerde bulundu.

1854 senesinde Brünn’e dönerek bir teknik lisede öğretmenlik yapmaya başladı. Daha öncede öğretmenlik sınavlarına girmiş fakat başarılı olamamıştı. 19. yüzyıl ortalarında Charles Darwin’in doğal ayıklanma kuramının yayıldığı sıralarda canlı bir türün detaylarının kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu yeni bir yoğunlukla ortaya çıkmıştı.


Biyoloji bilginleri özellikle bitki bilimciler harcadıkları çabalara karşın bu problemi çözemiyorlardı. Daha sonraları genetiğin babası olarak kabul edilecek Mendel, aynı sorunla alakalı deneylere 1858’de başladı ve incelemelerinın fakat 8 yıl sonra sonuca ulaştırabildi. Başarısı, incelediği konuya uygun olan yönteminden kaynaklandı. Mendel, öte yandan farkların az ve son derece belirgin olduğu bitki çeşitlerini (dev yada cüce, düz yada kırışık bezelyeler) ayırmayı öte yandan aktarılan özelliklere göre sayısal ilişkileri araştırmada istatistiğin halen yerleşmiş bir bilim dalı olmadığı bir zamanda istatistik yöntemini benimsemeyi bildi.

Bezelyelerle yaptığı deneylerde bitkinin uzun boylu yada cüce, çiçeklerin ve yaprak koltuklarının renkli yada renksiz, tohumlarının sarı yada yeşil, düzgün yada buruşuk olması gibi zıt özelliklerden birini kuşaklar boyu taşıyan saf soylar elde etmeyi başardı. Ardından bunları kendi aralarında çaprazladı. Sonuçta gözle görülür ölçüde belirgin olan bu iki seçenekli özelliklerin saf soylar ile melez döller de temel kalıtım birimleri aracılığıyla meydana geldiğinı ve her özellik için bir çift genin olduğunu öne sürdü.

Mendel tüm bunları basit istatistiklerle değerlendirdi. Bu, Mendel yasaların temel ilkesi melez döllerin üreme hücrelerinde yarısı anadan yarısı babadan alınmış kalıtım birimlerinin bulunmasıdır.

Gregor Mendel, 6 Ocak 1884 tarihimde Brünn’de öldü

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.