Göksel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
162
Göksel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Göksel Kimdir? Biyografisi, bölümünde Göksel Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Göksel Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Göksel Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Göksel

Göksel Demirpençe, 25 Kasım 1971 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde eğitimini sürdürirken profesyonel olarak müzikle alakadar olmaya başladı. 1992 senesinden bu yana bir çok orkestrada solistlik yaptı. 1995 senesinde ünlü müzisyen Onno Tunç’la tanışmasıyla birlikte müzik yaşamını bir albüm ile bütünleştirmeye karar verdi. Ve yine aynı yıl Sezen Aksu’nun orkestrasında vokalist olarak görev aldı.

İlk albümü ‘Yollar’ Sarp Özdemiroğlu prodüktörlüğünde 1997 senesinde yayınlandı. Albüm ağırlıklı olarak sanatçının kendi bestelerinden oluşuyordu. Yorumculuğunun bunun yanında şarkı yazarlığıyla da dikkat çekti.

Kendi şarkıları dışında söz ve müzikleri Sezen Aksu ve Onno Tunç’a ait “Kurşuni Renkler” ve “Yakışıklı” adlı iki şarkıyı yorumladı. Albümün ses getiren ilk parçası “Sabır” oldu. Şarkı Goksel’in teatral yorumu ve Yavuz Cetin’in gitar solosuyla birlikte, deneysel tatlar içeren video klibiyle de müzikseverlerin beğenisini kazandı.

Sanatçının ikinci albümü “Körebe” Ekim 2001’de piyasaya çıktı. Bu albümde bulunan ‘Depresyondayım’ şarkısı geniş kitleler tarafindan çok sevildi. “Körebe” albümü bunun yanı sıra Göksel ve Alper Erinç’in müzikal birlikteliklerinin başlangıcı oldu.Şarkıcı aslında neşeli biri olduğunu fakat şarkılarını hüzünlü zamanlarda yazdığını söylemiştir.

Göksel, Alper Erinç prodüktörlüğünde, 2003 senesinde ‘Söz Ver’, 2005 senesinde ‘Arka Bahçem’ ve 2007 senesinde ‘Ayda Yürüdüm’ albümleriyle müzikseverlerle buluştu.

Göksel, 2009 Mayıs ayında yayına giren ‘Mektubumu buldun mu?’ ve 2010 senesinde ‘Hayat Rüya Gibi’ albümleri ile 70’li senelerın şarkılarını yeniden seslendirdi.Bu albümüde çok dinlenmiştir

2012 senesinde Ozan Çolakoğlu prodüktörlüğünde ‘Bende Bi’ Aşk Var’ isimli albümü çıkaran Göksel, büyük beğeni aldı. “Bende Bi’ Aşk Var ” son senelerın en iyi albümü olarak nitelendirildi. Göksel, dijital platformda yılın en fazla indirilen şarkısı “Acıyor ” ile Altın Kelebek, Avrupa Gazeteciler Derneği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödüllerine layık görüldü. Göksel üçüncü video klibi ‘Yalnız Kuş’u 2012 Kasım ayında paylaşımı yaptı.2013 Türkiye Müzik Ödüllerin’de En İyi Kadın Şarkıcı ödülünü almıştır.

Albümleri

1997 Yollar
2001 Körebe
2003 Söz Ver
2005 Arka Bahçem
2007 Ay’da Yürüdüm
2009 Mektubumu Buldun mu?2009 The Best of Göksel
2010 Hayat Rüya Gibi
2012 Bende Bi’ Aşk Var
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.