Gıyaseddin Cemşid Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
175
Gıyaseddin Cemşid Kimdir? Biyografi Sayfası

Gıyaseddin Cemşid Kimdir? Biyografi, bölümünde Gıyaseddin Cemşid Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Gıyaseddin Cemşid Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Gıyaseddin Cemşid Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Gıyaseddin Cemşid

Gıyaseddin Cemşid al-Kaşi, (1380-1437) doğum ve ölüm tarihi kesinlikle bilinmemektedir. Öğrenimini Kaşan’da tamamlamış, Uluğ Bey’in daveti üzerine Semerkand’a gitmiş ve çalışmalarına burada devam etmiştir. Matematik ve astronomi üzerine çalışmaları olan al-Kaşi, aritmetikte ondalık sistemi ilk kullanan kişidir.

Meraga Gözlemevi’nde yapılmış olan gözlemleri içeren İlhan’ın Zici adlı zicteki tabloları yeniden hesap ederek İlhan’ın Zici’ni tamamlayan Hakan’ın Zici adlı eserini yazmıştır; Süllem el-Sema adlı eserinde ise gök cisimlerinin uzaklıkları sorununu tartışmıştır.


Gıyaseddin Cemşid al-Kaşi’nin en önemli eseri, Ortaçağ İslâm Dünyası’ndaki matematik bilgisini bütün yönleriyle sergilediği Matematiğin Anahtarı adlı kitabıdır; bu eserinin bir bölümünde ondalık kesirleri kuramsal yönden incelemiş ve bu kesirler ile toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi aritmetiksel işlemlerin nasıl yapıldığını emsallariyle göstermiştir; burada vermiş olduğu bilgiler ardından 16. yüzyılın Osmanlı ünlü matematikçilerinden ve astronomlarından Takiyüddin aracılığıyla kullanılacak, trigonometri ve astronomiye uygulanarak geliştirilecektir.

Usule uygun, sin 1° belirlemek için Gıyaseddin Cemşid al-Kaşi aşağıdaki çözümü bulmuş, sonraları 16. yüzyılda Fransız matematikçilerinden François Viète aracılığıyla sürekli olarak kullanılmıştır.

Gıyaseddin Cemşid Eserleri

1413 Khagani Zij

1424 Ar-Risala al-Muhitija
1427 Miftah al-Hisab
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.