Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
577
Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir? Biyografi Sayfası

Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir? Biyografi, bölümünde Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Giuseppe Caspar Mezzofanti Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Giuseppe Caspar Mezzofanti

Giuseppe Caspar Mezzofanti, 17 Eylül 1774 senesinde Bolonya’da dünyaya geldi. Katolik kardinali, ünlü dilbilimci ve hiperpoliglottur. İlahiyat eğitimini papaz olarak kutsanma yaşına ulaşmadan tamamlamıştır ve 1797 senesinde kutsanmıştır.

Aynı yıl, Bolonya Üniversitesi’nde Arapça profesörü olmuştur. O tarihlerde Bolonya aracılığıyla yönetilen Cisalpine Cumhuriyeti aracılığıyla istenen sadık ve doğru kalacağına dair merasimsel yemini yapmadığı için profesörlük görevini kaybetmiştir.

1803 senesinde Bologna Enstitüsüne yardımcı kütüphaneci olarak atanmıştır ve kısa süre sonra Doğu dilleri ve Yunanca profesörü olarak görevine geri dönmüştür. Makam genel valilik aracılığıyla 1808’de bastırılmıştır fakat 1814’de Papa VII. Pius’un restoresi zamanında eski haline getirilmiştir. Mezzofanti görevde Roma’ya 1831 senesinde gitmek için Bologna’yı terk edene kadar kalmıştır. Roma’ya gitmesinin sebebi Katolik Kilisesi’nin yönetim organı için misyonerlik faaliyetlerinin, İman Yayma Cemaati(Congregatio de Propaganda Fide)’nin bir üyesi olmasıdır. 1833’de Angelo Mai’nin sonrasında Vatikan Kütüphanesi’nde Koruyucu-Şef olarak görev almıştır ve 1838’de St. Onofrio al Gianicolo piskoposluğu unvanı altında kardinal ve İman Yayma Cemaati’nde çalışma yöneticisi olmuştur.

Mezzofanti, 15 Mart 1849 tarihinde öldü.

Mezzofanti, hiperpoliglot olması ile bilinir; 38 dil ve 50 lehçeyi akıcı bir biçimde konuştuğu kanısına varılmaktadır bunun bunun yanında diğer bir çok dilde az düzeylerde bilgisi mevcuttur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.