Gerolamo Cardano Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
163
Gerolamo Cardano Kimdir? Biyografi Sayfası

Gerolamo Cardano Kimdir? Biyografi, bölümünde Gerolamo Cardano Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Gerolamo Cardano Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Gerolamo Cardano Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Gerolamo Cardano Kimdir

Gerolamo Cardano, (24 Eylül 1501 senesinde Pavia’da dünyaya geldi. İtalyan Rönesans matematikçisi, fizikçi, astrolog ve hekimdir. da Vinci’nin arkadaşı da olan matematiksel kabiliyetli Avukat Fazio, Cardano’nun gayri meşru oğludur.

1539 senesinde Milano’da Practica Arithmetica’yı basıma hazırladı. Cardano, Tartaglia’yı davet etti ve bir çok ısrardan sonra ondan 3. dereceden denklemin sonucunu nasıl çözülebileceğini öğrendi.

Tartaglia’dan aldığı bu bilgiyi kendisi kitabında basana kadar gizli kalacağı üzerine Cardano’dan söz aldı, fakat Cardano sözünü tutmadı. 1545′de cebir alanında ilk Latince bilimsel eser olan Ars Magna’yı (büyük sanat) yayımaladı.


Cardano bazı belli küplere uyguladığında garip şeylerin olduğunu fark etti. x³=15x+4′ü çözerken -121′i içeren bir ifade buldu. Cardano negatif bir sayının kare kökünün alınmayacağını biliyordu. Ayrıca denkleminin çözümlerinden birinin x=4 olduğunu biliyordu. Bu zorluğu düzeltmek için 4 Ağustos 1539′da Tartaglia’ya bir mektup yazdı. Tartaglia tam anlamıyla anlayamadı. Ars Magna’da Cardano, benzer bir soruyu çözmek için karmaşık sayılarla alakalı bir hesaplama verdi. Lakin gereksiz olduğu kadar bilinmesi da zor olan hesabını kendi de tam anlamıyla anlayamadı.

Tartaglia, Cardano’ya 3. dereceden denklemleri nasıl çözeceğini gösterdikten sonra Cardano kendi öğrencisi olan Lodovico Ferrari’yi 4. dereceden denklemleri çözmesi için cesaretlendirdi.

Ferrari, bu tür problemleri çözmede bulunan metotların belki de en şık olanıyla 4. dereceden denklem çözmeyi başardı. Cardano Ars Magna’da 4. dereceden denklemlerin 20 türünü bastı.

Çeşitli mekanik araçlar buldu. Bunlardan bazıları: şifreli kilit, bir şifre çalışması olan kardan ızgarası, çapraz mavsallı yatak vb. dir. Çapraz mavsallı yatak (istavroz) dönme hareketinin, değişik açılarda iletişimini sağlayan bir aygıt olup günümüz araçlarında da , bağlantıyı sağlayan mile Cardano’nun anısına “Kardan Mili” adı verilmiştir.

Hidrodinamik hususunda çeşitli teorileri mevcuttur. “Sonsuz hareket olanaksızdır” teorisini ortaya atmıştır.

Gerolamo Cardano, 1550 senesinde Bilim konularını içeren 2 adet ansiklopedi paylaşımı yaptı.


1551 senesinde kehribarın bazı hafif maddeleri çektiğini fark ederek elektrik ile manyetizma içinde ilk bağlantıyı kurdu.

İşitme engelliler eğitimi hususunda çalışmaları mevcuttur.

Cardano bunun bunun yanında iyi bir kumarbaz ve satranç oyuncusuydu. 1560 senesinde “Şans Oyunları” adında bir kitap yazdı. Lakin bu kitap , ölümünden sonra 1663 senesinde yayınlandı.

Cardano, 21 Eylül 1576 tarihinde Roma’da öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.