Gerhard Kessler Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
518
Gerhard Kessler Kimdir? Biyografi Sayfası

Gerhard Kessler Kimdir? Biyografi, bölümünde Gerhard Kessler Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Gerhard Kessler Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Gerhard Kessler Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Gerhard Kessler Kimdir

Gerhard Kessler, 1883 senesinde Almanya-Prusya-Wilmsdorf’da doğmuştur. Alman iktisatçı ve toplum bilimcidir. 1901-1907 senelerı içinde Berlin ve Leipzig Üniversitelerinde İktisat okumuştur.

Jena Üniversitesinde görev almıştır. Daha sonra 1927-1933 senelerı içinde Leipzig Üniversitesinde profesör olmuştur. 1933 senesinde Nasyonal Sosyalist Partisinin iktidara gelmesi üzerine görevine son verilmiştir. Hitler rejimi aracılığıyla muhakeme edilmeden hapsedilmişse de Hindenburg’un delaletiyle serbest bırakılmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi aracılığıyla davet edilerek, 1933’te Türkiye’ye gelmiştir.

İstanbul Üniversitesinde sosyoloji dersleri veren Kessler, Türkiye’de çağdaş iktisat öğretiminin temelini attı. Sonradan İktisat Fakültesine dönüşecek olan İktisat ve İçtimaiyat Enstitüsünü, Hukuk Fakültesi bünyesinde kurmuştur.


Ülkesine dönüş tarihi olan 1951’e kadar bu enstitünün müdürlüğünü sürdürmüştür. Sosyal Siyaset ve sendikacılık eğitiminin Türkiye’de kurucusu olan Kessler 1945 senesinde paylaşımı yaptığı “İçtimai Siyaset”adlı kitabıyla bu alandaki ilk eseri ortaya koymuştur. 1945 senesinden bu yana çalışma yaşamımızı düzenleyen kanunların hazırlanmasında ve kurumların oluşturulmasında büyük bir rol oynamıştır. Çalışma Bakanlığı, İşçi Sigortaları Kurumu ve İş ve İşçi Bulma Kurumu oluşturulurken bir çok defa Ankara’ya hükümet personellerinin daveti üzerine gitmiş, alakalıleri aydınlatmıştır.

Kessler, Türkiye’de sendikal hayat yönünden bir dönüm noktası olmuştur. 1948 senesinde İstanbul, İktisat Fakültesinin en kıdemli enstitüsü olan İktisat ve İçtimaiyat Enstitüsünde “sosyal siyaset konferansları” serisi başlamıştır.

Kessler, 1963 senesinde öldü.

Gerhard Kessler Bazı Eserleri

1934 Sosyoloji
1936 Sosyoloji Dersleri
1938 İçtimaiyata Başlangıç
1940 Kooperatifçilik
1945 İçtimaî Siyaset
1950 Sosyal Sigorta

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.