Georg Ohm Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
263
Georg Ohm Kimdir? Biyografi Sayfası

Georg Ohm Kimdir? Biyografi, bölümünde Georg Ohm Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Georg Ohm Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Georg Ohm Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Georg Simon Ohm

Georg Simon Ohm, 16 mart 1787 senesinde Earlangen’de dünyaya geldi. Bir çilingirin oğlu olan Ohm, bir süre babasının yanında çalıştıktan sonra Köln’deki Cizvitler Koleji’nde ve Berlin Harp Okulu’nda matematik ve fizik öğretmenliği yaptı. Köln, Nürnberg ve Münih Üniversitelerinde profesörlük görevi aldı.

Daha önceleri Alessandro Volta aracılığıyla bulunan elektro kimyasal hücreler üzerine çalışmaya ve araştırma yapmaya başladı. Kendi donanımını tercih ederek yaptığı araştırmalar sırasında, bir telden geçen akımın geçtiği alanla doğru orantılı ve uzunluğuyla ters orantılı olduğunu buldu. Bu deney sonuçlarını tercih ederek, gerilim akım ve direnç içindeki bağlantıyı çözdü. Bu denklem bi hayli büyük bir gelişmeydi çünkü elektrik devrelerin analizlerinin yapılmasının başlangıcını ve temelini oluşturuyordu. Lakin 1827 senesinde bu buluşunu yayınlayınca, kolejde hoş karşılanmadı ve lise öğretmenliğinden istifa etmeye zorlandı. Bu durum onu yoksulluğa itti.

1833’te Nürnberg’de profesörlük pozisyonuna kabul edilinceye kadar bu yoksul yaşamı sürdü. Üniversitedeki pozisyonu onun için çok iyi bir gelişme oldu.

Elektrik akımını bir sıvının debisi, potansiyel farkını da bir düzey farkı gibi kabullenerek ve elektrik miktarını, şiddetini, elektromotor kuvveti kesin bir biçimde tanımlayarak, elektrokinetik olaylar için bilimsel terimler ortaya koydu. Belirli kesit ve uzunluktaki, belirli bir madenden yapılmış bir teli standart seçerek, öbür teller için bugün ‘direnç’ adı verilen özelliği “indirgenmiş uzunluk” adıyla tanımladı ve ünlü yasasını, “akım şiddeti = elektroskopik kuvvet / indirgenmiş uzunluk” şekilinde açıkladı. 1826’da paylaşımı yaptığı makalelerde, Ohm’un bu yasaya tümüyle deneysel yoldan vardığı görülür.

Ohm’un bulduğu ve bugün Ohm Kanunu olarak anılan,

I = V / R
Üç değişkenli formül, tüm elektrik devrelerinin temelini oluşturmaktadır. Bu buluşundan sonra bir elektrik devresinde elektromotor gücünün dağılımını keşfetti. Direnç, elektromotor kuvveti ve akım şidddeti içindeki bağlantıyı buldu.

1830’da Becquerel’in çalışmalarından habersiz olarak pillerdeki kutuplama olayını açıkladı. 1843’te insan kulağının çeşitli titreşimler içinde, sinüsoidal titreşimleri ayırt ederek algılayabileceğini ispatladı. Ayrıca canavar düdüklerinin teorisini kurdu.


Georg Ohm, 6 Temmuz 1854 tarihinde Münih’te öldü.

Yaşamı sırasında bilime yaptığı katkı takdir görmeyen George Simon Ohm, ölümünden hemen hemen 30 yıl sonra adı direnç birimine verilerek onurlandırıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.