Genco Erkal Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
123
Genco Erkal Kimdir? Biyografi Sayfası

Genco Erkal Kimdir? Biyografi, bölümünde Genco Erkal Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Genco Erkal Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Genco Erkal Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Genco Erkal

Genco Erkal, 28 Mart 1938 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Liseyi Robert Kolej’de okuyan Genco Erkal, İstanbul Üniversitesi’nin Psikoloji bölümününden mezun oldu. Okul senelerında tiyatroya başlayarak, 1957 senesinde Genç Oyuncular Amatör Topluluğu’nu kurucularından birisi oldu.

Kenter Tiyatrosu, Arena, Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu, AST, İstanbul Tiyatrosu gibi bir çok özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak görev alan Genco Erkal, 1962 senesinde Asena Tiyatrosu’nda Jaroslav Hasek’in yazdığı Aslan Asker Şvayk adlı oyunundaki karakteri ile İlhan İskender ödülü’nü kazandı.

Çeşitli ödüller kazandığı ünlü rolleri içinde Nikolay Vasilyeviç Gogol’dan Bir Delinin Hatıra Defteri, Bertolt Brecht’ten Galileo, Maxwell Anderson’dan Yalınayak Sokrates, Nazım Hikmet’ten Kerem Gibi, Can Yücel’den Can sayılabilir. 1969 senesinde Dostlar Tiyatrosu’nu kurdu.

Maksim Gorki, Bertolt Brecht, jean-paul-sartre, Peter Weiss, John Steinbeck, Vaclav Havel, Tankred Dorst gibi yabancı yazarların bunun yanında, Aziz Nesin, Haldun Taner, Nazım Hikmet, Can Yücel, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Behiç Ak gibi Türk yazarların oyunlarını yönetti. Roman, öykü, şiir gibi değişik türlerden tiyatroya uyarlamalar yaptı, oyunlar çevirdi. Senfonik konserlerde Prokofiev’in Peter ile Kurt, Stravinski’nin Askerin Öyküsü, Fazıl Say’ın Nâzım adlı yapıtlarını anlatıcı olarak seslendirdi.


1974 senesinde Zeynep Tedü ile evlenen Gence Erkal’ın 1977 senesinde Ayşe adını verdiği kızı dünyaya gözlerini açtı.

1982 senesinde At adlı filmde oynadığı Hüseyin rolü ile Altın Portakal Film Festivali kapsamı içinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı. 1 yıl sonra 1983 senesinde Faize Hücum adlı filmde başrolde oynayan Genco Erkal, bu filmde ki rolü ile Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülüne layık görüldü.

1988 senesinde Haldun Taner’in eserinden bir araya getirilen Keşanlı Ali Destanı filminin yönetmenliğini yapan Genco Eral, bunun yanı sıra oyuncu olarak Engin Cezzar, Gülriz Sururi, Suna Selen, Meral Çetinkaya, Mehmet Akan ve Aydemir Akbaş ile birlikte rol aldı.

2008 senesinde 1993 senesinde Sivas’ta Madımak otelinde yapılan katliamı konu alan Sivas’93 adlı kendi yazıp, yönettiği belgesel tiyatro oyununu, Türkiye ve Avrupa genelinde tiyatroseverler ile bir araya getirdi. 2008 senesinin en iyi tiyatro oyunu ödülünü aldı.

Genco Erkal, 2009 senesinde Aydın Doğan Tiyatro Ödülü 50 olarak kazandığı 50 bin TL’yi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladı.

2010 senesinde Çağan Irmak’ın yazıp, yönettiği Prenses’in Uykusu adlı sinema filminde Çağlar Çorumlu, Sevinç Erbulak ve Alican Yücesoy ile birlikte rol alan Genco Erkal, İskender karakterini oynadı.

2017 senesinde Bluttv özel dizisi olan 7 Yüz dizisinde Serhat rolünü oynadı.

2017 7YÜZ – Serhat
2016 Üvey Evlat
2010 Prensesin Uykusu – İskender
2008 Pazar – Bir Ticaret Masalı – Fazıl
1990 Camdan Kalp – Kirpi
1988 Keşanlı Ali Destanı – İzmarit Nuri
1983 Hakkâri’de Bir Mevsim – Öğretmen
1982 Faize Hücum – Kamil
1982 At – Hüseyin
1974 Bir Delinin Hatıra Defteri – Poprichtchine

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.