Gazanfer Özcan Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
124
Gazanfer Özcan Kimdir? Biyografi Sayfası

Gazanfer Özcan Kimdir? Biyografi, bölümünde Gazanfer Özcan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Gazanfer Özcan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Gazanfer Özcan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Gazanfer Özcan Biyografi

Saim Gazanfer Özcan, 27 Ocak 1931 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Gazanfer Özcan, İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu’nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi ise Vefa Lisesi’nde bitirdi.

Lised senelerında oynadığı “Hisse-i Şayia” adlı oyundaki Bican Efendi karakteri ile tiyatroya başlayan Gazanfer Özcan, Şehir Tiyatroları’nın Çocuk Bölümü’ne katıldı. 1955 senesinde Komedi Tiyatrosu’nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi.
1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı. 1962 senesinde Gönül Ülkü ile evlendikten sonra birlikte, Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurdular.

Gazanfer Özcan!ın 1956 senesinde yaptığı ilk evliliğinden 1957 senesinde Fulya Özcan Ündüz adında bir kızı mevcuttur.1962 senesinde ise Gönül Ülkü Özcan ile evlendi.

1950’li senelerda başladığı sinema ve dizi oyunculuğunda ise yüzlerce yapımda rol alan Özcan, bir çok yapımda başrolde oynadı. Ayrıca bir çok ünlü oyuncunun da seslendirmesini yaptı.

Gazanfer Özcan, 1980’li senelerda TRT yayınlanmaya başlayan ve uzun yıllar yayına giren Kuruntu Ailesi dizisi ile seyirci aracılığıyla Hüsnü Kuruntu kişiliği ile benimsendi. Dizide eşi Gönül Ülkü Özcan ve kızı Fulya Özcan ile birlikte rol aldılar. 1994 senesinde Hüsnü Bey Amca adlı komedi dizisinde de başrolde oynadı.

Gazanfer Özcan, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla 1998 senesinde Devlet Sanatçısı unvanı aldı.

2004-2009 senelerı içinde Avrupa Yakası adlı dizide Tahsin Sütçüoğlu rolünü oynayan Gazanfer Özcan, kronik akciğer hastalığı ve damar tıkanıklığından dolayı 1.5 aydır tedavi gördüğü özel hastanede, 17 Şubat 2009 tarihinde vefat etti. Cenazesi için Haldun Taner sahnesinde geniş katılımlı bir merasim düzenlendi ve Karacaahmet mezarlığına toprağa verildi.


23 Nisan 2010 tarihinde Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi’ndeki Gazanfer Özcan Sahnesi’ni hizmete sunulmuştur.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.