Garo Paylan Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
458
Garo Paylan Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Garo Paylan Kimdir?, biyografi bölümümüzde Garo Paylan Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Garo Paylan Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Garo Paylan Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(1) (0)
Ad Soyad Garo Paylan
Meslek Siyasetçi
Yaşı 48 (1972-10-03)
Boyu
Burcu Terazi
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Bilinmiyor
Sevgilisi Bilinmiyor
Doğum Yeri İstanbul

Garo Paylan Kimdir? Biyografi

Garo Paylan, 3 Ekim 1972 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kökeni Malatya’veyayanmakta ve Ermeni asıllı bir ailenin çocuğu olmaktadır.  

Kuşaktan kuşağa ayakkabıcı bir aileye sahip olan Paylan ailesi, 1969 senesinde Malatya’dan İstanbul’a göç etmiştir. Asıl adı Yeminici Garabet olmasına rağmen, kısa hali olan Garo’yu tercih etmektedir.  

Eğitim yaşamını İstanbul’da tamamlayan Paylan, yüksek öğretim için İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni tercih etmiş ve bölümünden de mezun olmuştur.

Çalışma yaşamı sürecinde bir süre Yeşilköy Ermeni Okulu’nda ‘Müdür’ görevini üstlenmiş ve Ermeni okullarına bağlı bulunan çeşitli cemaat vakıfları aracılığıyla da koordinatör olarak görevlendirilmiştir.  

Ana dil temelli çok dilli eğitimin gelişimini amaç edinen projelerin yöneticiliğini de yapmış ve dininin Hıristiyan olması sebebiyle nüfus kimliği ile çok defa ayrımcılık durumu yaşamıştır.  

Siyasete 2015 senesinin Haziran ayında yapılan genel seçimler ile atılan Paylan, ‘Halkların Demokratik Partisi’nde yer almıştır.  

HDP İstanbul 3. Bölge ikinci sıradan milletvekilliğine seçilen siyasetçi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bu biçimde girmiştir.  

54 yılın sonrasında TBMM’ye giren milletvekillerinden birisi olan Garo Paylan, 2015 senesinin Kasım ayında gerçekleşen genel seçimlerde de ‘HDP İstanbul Milletvekili’ olarak seçilmiştir.  

13 Ocak 2017 tarihinde yapmış olduğu bir konuşmada ‘soykırım’ kelimesini tercih ederek bir hayli önemli tepki alan siyasetçi, bundan dolayı Adalet Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri aracılığıyla ‘Parlamento iç tüzüğü 161. Maddesi’ gereğince cezalandırılma talebi ile yüz yüze kalmıştır. Bu talep üzerine kendisine yasak eylemde bulunma gerekçesi ile üç birleşimden uzaklaştırılma cezası verilmiş ve söylediği kelimelerin de meclis tutanaklarından silinmesine karar verilmiştir.  

Aldığı cezanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Garo Paylan, 2018 senesinde yapılan genel seçimlerde ‘HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı’ olmuş ve seçimi elde etmiştir.  

09 Aralık 2020 Çarşamba 12:04
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.