Fritz Zwicky Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
322
Fritz Zwicky Kimdir? Biyografi Sayfası

Fritz Zwicky Kimdir? Biyografi, bölümünde Fritz Zwicky Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Fritz Zwicky Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Fritz Zwicky Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Fritz Zwicky Kimdir

Fritz Zwicky, 14 Şubat 1898 senesinde Bulgaristan’ın Varna şehrinde dünyaya geldi. 1922’de Zürih’teki Federal Teknoloji Enstitüsü’nde fizik doktorasını bitirdiktan sonra 1925-1972 senelerı içinde Pasadena’daki California Teknoloji Enstitüsü Fizik Fakültesi’nde görev yaptı.

1930’lu senelerın başlarında katkılar fiziği, gaz iyonlaşması ve termodinamik alanlarında katkılar bulunduktan sonra çalışmalarını süper novalar ve kozmik ışınlar üzerinde yoğunlaştırdı.

1934’te Walter Baade ile birlikte süper novaların normal novalardan tümüyle değişik bir patlayan yıldızlar sınıfı olduğunu ve süper novalardaki patlamaların çok daha seyrek oluşturduğunu ortaya koydu. Daha sonra süper novaların komşu gök adalarına ilişkin kapsamlı araştırmalar yapmaya başladı. 1937’den 1941’e değin 18 gökada keşfetti. Bunların yalnızca 12’sinin adı önceden astronomi tarihinde geçmişti.


Zwicky, California’da Azusa’daki Aerojet Mühendislik Şirketi’nin 1943-1946 senelerı içinde araştırma müdürü, ardından da teknik danışmanı olarak ilk jet motorlarından bazısını geliştirdi. Bu motorlar içinde ağır uçakların kısa pistlerden kalkmasına olanak sağlayan jet yardımlı kalkış (JATO) motorları da vardı.

Zwicky kariyeri boyunca süper nova, Kara delikler, Nötron yıldızları ve kozmik ışıklar üzerine yüzlerce makale ve tez yayınlamıştır.

Bunlardan en önemlileri;

1929’da yayına giren ve Edwin Hubble’nun Kanunlarını anlatan ”Yıldızlar içinde ki kızıl değişim”, 1934’de yayına giren süpernova ve nötron yıldızlarını tanımlayan ”Süpernova’nın kozmik ışınları”, 1938’de fizikte devrim sayılacak kütle yoğunluğu ve Karadelikler üzerinde fikirler sunan “Nötron yıldızlarındaki çöküşler” sayılabilir.

Fritz Zwicky, 8 Şubat 1974 tarihinde California’da öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.