Flora Tristan Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
217
Flora Tristan Kimdir? Biyografi Sayfası

Flora Tristan Kimdir? Biyografi, bölümünde Flora Tristan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Flora Tristan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Flora Tristan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Flora Tristan, 7 Nisan 1803 senesinde Paris’te dünyaya geldi. Modern Feminizm’in kurucularından birisi olan Flora Tristan, ressam Paul Gauguin’in de anneannesidir.

Uzun ismi Flore-Celestine -Therèse-Henriette Tristan-Moscoso olan Flora Tristan’ın babası Mariano Tristán y Moscoso, İspanya donanmasında görevli, Perulu bir albaydı. Annesi, Anne Laisney ise Fransızdı. Baba, daha Tristan 5 yaşına girmeden 1807 senesinde ölünce, yüksek standartda yaşamaya alışkın karısı ve kızı yoksul bir biçimde ortada kaldı.

1832 senesinde miras için Peru’ya giden ana kız, 1834 senesinde eli boş olarak Fransa’ya dönerler. Tristan’ın burada tuttuğu günlüğü 1838 de Pérégrinations d’une paria (Bir Paris’linin Seyahati) adı ile yayınlandı.


Flora, yoksullikten kurtulmak için, daha 18 yaşında iken, patronu André Chazal ile mantık evliliği yaptı. Dört yıl sonra eşini terketti. O zaman geçerli olan kanunlara göre zina boşanma nedeni sayılmadığından boşanamadı. Kızı Aline ve annesine bakabilmek için zengin bir ailenin yanında, yolculuklara eşlik eden yardımcı olarak, çalıştı. Kızı birkaç kez kocası aracılığıyla kaçırıldı. 1838 senesinde kocası onu öldürmeye teşebbüs etti; fakat Tristan yaralanma ile kurtuldu.

Çalışan ve yalnız yaşayan yabancı bir kadın olarak tecrübelerini çeşitli dillerde yazdı. Seyahatleri esnasında fabrikaları, gettoları, hapishaneleri ve genelevleri ziyaret etti ve bunları gezi notları ve röportaj olarak yazdı. 1839 senesinde İngiltere’de sanayi bölgelerini ziyaret etti. 1844 senesinde Fransa’yı gemi ve faytonla dolaştı ve politik konferanslar verdi. Sürekli Fransız polisinin baskısı altında tutuldu ve basın onunla dalga geçti.

Bu seyahatlerinden birisinde yorgunluktan yatağa düştü ve kısa bir süre sonra 14 Kasım 1844 tarihinde Bordeaux’da tifüsden öldü.

Flora Tristan, George Sand, Victor Hugo, Henri de Saint-Simon ve Charles Fourier’in çağdaşıydı ve onlarla aynı düşünceyi paylaşıyordu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.