Filiz Akın Kimdir

30.09.2021
202
Filiz Akın Kimdir

Filiz Akın Kimdir?, biyografi bölümünde Filiz Akın Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Filiz Akın Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Filiz Akın Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Filiz Akın Kimdir

Filiz Akın Yeşilçam filmlerinden bu yana hemen herkesin aşina olduğu bir kişidir. Bundan dolayı farklı zamanlarda Filiz Akın kimdir tarzı aramalar yapılıyor. Gençliğini görenler şimdiki halini düşünüyor.

Filiz Akın, Türk oyuncu, yazar ve sunucu olarak bilinir. Asıl ismi Suna Akın olsa da sahne adı olan Filiz daha çok bilinmektedir. Filiz Akın kaç yaşındadır diye merak edenler için 2 Ocak 1943 tarihinde dünyaya gelmiştir. Filiz Akın nerelidir diyenler için Ankara’da doğmuştur. Bundan dolayı Ankaralı olduğu söylenebilir.

Annesi Habibe Leman Şaşırmaz Ankaralı bir terzidir. Babası Bekir Sami Akın Afyonlu bir hakimdir. Annesi baba aracılığıyla Arnavut, babası ise anne aracılığıyla Çerkez kökenlidir. Annesinin ikinci evliliğinden Günseli dünyaya gelmiştir. Anneannesi Halime Hanımın öz babası Atatürk’ün şifrecisi olarak görev yapmış, üvey babası da Atatürk’ün kalem müdürü olarak çalışmıştır. Atatürk, zevkine güvendiği için kıyafet seçiminde Halime Hanım’ın sürekli olarak düşüncesini almıştır.

Filiz Akın, 3 yaşına kadar babasının hâkim olarak görev yaptığı Beypazarı’nda yaşamıştır. 5.5 yaşında ilkokula başlamış, İlköğrenimini Ankara Kızılay’daki Sarar İlkokulu’nda tamamlamıştır. 7 yaşına geldiğinde annesi ile babası ayrılmıştır.

Filiz Akın ortaokul ve liseyi Ankara Kolejinde hem yatılı hem burslu olarak tamamlamıştır. Okulda fotoğrafları ve kompozisyonları ile çeşitli ödüllerin sahibi olmuştur. Öğretmenleri aracılığıyla ideal öğrenci olarak gösterilmiş, özellikle taklit kabiliyeti ile ünlü olmuştur. 1960 yılı haziran ayında kolejden mezun olmuş, sonrasında American Export Lines adlı New York merkezli seyahat şirketinin Ankara acentasında işe başlamıştır. 2 yıl burada çalıştıktan sonra şirketin deniz kısmının şefliğine getirilmiştir. İyi derecede İngilizce ve Fransızca öğrenmiş, İtalyanca öğrenmeye çalışmıştır. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin Arkeoloji bölümünde bir süre okumuştur.

Filiz Akın’ın Oyunculuk Kariyeri

Filiz Akın, lise arkadaşı Oya San’ın ısrarları üzerine Artist mecmuasının düzenlemiş olduğu yarışmaya resim göndermiştir. 1962 senesinde bu yarışmada birinci seçilmiştir. Lakin kendisine ödülün Akasyalar Çiçek Açarsa adlı filmde oynarsa verileceğinin söylenmesi üzerine ödülü almaktan vazgeçmiştir. Dergi yöneticileri ve film ekibi onu ikna etmek için İstanbul’dan Ankara’ya kadar gelmişler, fakat o ikna olmamıştır. Ama Memduh Ün de Ankara’ya kadar gelip ısrar edince ikna olmak zorunda kalmıştır.

Daha sonra işi ve üniversiteyi bırakıp annesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Derginin yöneticileri ve Memduh Ün kendisine yardımcı olmuş, bunlara duyduğu güvenle sinemaya başlamıştır. Anlaşma imzalamış ve 1962 senesinde ilk filmi olan Akasyalar Açarken’de rol almıştır. Ardından Şakayla Karışık adlı sinema filminde Ajda Pekkan’la birlikte başrol oynamış, Kadın Terzisi ve Kadın Berberi adı filmlerle adından iyice söz ettirmeyi başarmıştır.

Filiz Akın, dramdan komediye birden fazla filmde rol almıştır. Film yönetmeni Atıf Yılmaz ve Fikret Hakan ile nişanlılık yaşamıştır. 1964 senesinde Yankesici Kız filminde büyük övgüler almış ve yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu ile tanışmıştır. İnanoğlu idaresindeki birden fazla filmde başrol oynamış, 1964 senesinde ikili evlenmiştir. Bu evlilikten oyuncu İlker İnanoğlu dünyaya gelmiştir.

Filiz Akın’ın Yazarlık Kariyeri

Filiz Akın, 121 filmde başrol oynamıştır. Yeşilçam’da kolejli Kız olarak anılmış, Türk sinemasının ilk sarışın Avrupai kadın yıldızı ve en zarif yüzü olarak kabul edilmiştir. Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Fatma Girik’le birlikte en büyük dört kadın oyuncudan birisi olmuştur.

Pek çok ödülün sahibi olan Filiz Akın, çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmakta, bunun yanında yayınlanmış dört adet kitabı bulunmaktadır. Çeşitli programlarda sunuculuk yapmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.