Fikret Şeneş Kimdir

30.09.2021
168
Fikret Şeneş Kimdir

Fikret Şeneş Kimdir?, biyografi bölümünde Fikret Şeneş Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Fikret Şeneş Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Fikret Şeneş Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Fikret Şeneş Kimdir

Magazin dünyasında bazı isimler pek bilinmez; fakat iş, müzik tarihini yazmaya geldiğinde en başta o simler yer alır. Bunlardan birisi de Fikret Şeneş’tir. Peki Fikret Şeneş kimdir?

Fikret Şeneş, Türk popunun ilk kadın şarkı yazarı olarak tarihe geçmiştir. Fikret Şeneş kaç yaşındadır diye merak edenler için Şeneş, 1921 senesinde dünyaya gelmiştir. Tam doğum tarihi bilinmemekte, yalnızca yıl olarak kayıtlarda bulunmaktadır. Fikret Şeneş nerelidir diye merak edenler için İstanbul’da doğmuştur. Bundan dolayı İstanbullu olduğunu ifade edebiliriz. Annesinin ismi Calibe’dir. Annesi ve babası çok mutlu bir evlilik yaşamı yaşadıkları için kendilerine tam da bu manaya gelen Şeneş soyadını almışlardır.

Fikret Şeneş, İstanbul Amerikan Kız Koleji mezunudur. Buradan mezun olduktan sonra konservatuvarın şan bölümüne yazılmış; fakat evlendiği için bitiremeden konservatuvardan ayrılmıştır. Daha önceleri Erol Büyükburç’a İngilizce şarkılar yazmıştır ve ilk yazdığı Türkçe şarkı sözünü eşi Bedii Çapa’dan ayrıldıktan sonra yazmıştır. Bir gün 1960’ların sonunda Tanju Okan’ın dinlettiği Frank Sinatra’nın dile getirdiği Strangers in the Night adlı şarkıya İki Yabancı olarak Türkçe sözlü parçayı yazmıştır.

Fikret Şeneş’in Geniş Repertuvarı

Fikret Şeneş, piyano çalmaya ve İngilizce şarkılar söylemeye 12 yaşında başlamıştır. 40 yaşından sonra yazmaya başladım dediği şarkı kelimeleri 300’ü aşkındır ve bunların 85 tanesini Ajda Pekkan’a vermiştir. Ajda Pekkan için “şarkılarımın en iyi vitrini” tabirini kullanır.

Türk pop müziğine damgasını vurmuş olan Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile, Yeniden Başlasın, Bir Günah Gibi, Bir Başkadır Benim Memleketim, Uykusuz Her Gece, Hoş Gör Sen, Kimler Geldi Kimler Geçti, Kapı açık Arkanı Dön ve Çık gibi şarkıların kelimeleri Fikret Şeneş’e aittir. En son 1996 senesinde Ajda Pekkan için Bir Hata adlı şarkıyı yazmış olan Şeneş ondan sonra söz yazmayı bırakmıştır.

Fikret Şeneş, 1937 senesinde Amerikan Kız Kolejinden mezun bulunacağı yıl, daha 16 yaşındayken Bedii Çapa ile evlenmiştir. Bu evlilik 18 yıl sürmüştür. Bedii Çapa’nın şarkıcı Gönül Yazar ile birlikte olduğunu öğrendikten sonra 1955 senesinde boşanmıştır. Bu evliliğinden 1945 doğumlu olan ve Şamdan kulübünün kurucusu Ahmet Çapa ve Celal Çapa adında iki oğlu bulunmaktadır. Şamdan Çapa, 2011 senesinde vefat etmiştir.

Fikret Şeneş, Bedii Çapa’dan boşandıktan sonra 1956 senesinde askeri pilot olan Kemal adında birisiyle tanışır. Âşık olur ve sözlenirler. Evlilik planları yaptıkları sırada Fikret Şeneş, müstakbel eşinin bir çapkınlık haberini alır. Bunun üzerine evlenmekten vazgeçer. Lakin unutamaz. Kendisiyle yapılan bir röportajda 50 yıl boyunca bu aşkı kalbine gömdüğünü, unutmak istediğini; fakat unutamadığını belirtir. Zaten yazdığı şarkılarda “Bir günah gibi sakladım seni, kimler geldi yaşamımdan, kimler geçti, hiçbirisi hasretini gidermedi, kimler geldi kimler geçti” gibi dizelerde bu aşka vurgu yapar.

Fikret Şeneş’in Şarkılarını Seslendirenler

Fikret Şeneş’in şarkılarını Ajda Pekkan Dışında, Ayten Alpman, Ayla Algan, Sezen Aksu, Nilüfer, Aşkın Nur Yengi, Semiramis Pekkan, Sevda Karaca, Zerrin Özer, Neco, Zaliha, Sibel Egemen, Tanju Okan, Selçuk Ural, Gönül Yazar ve daha birden fazla isim ilk kez seslendirmiştir.

Şeneş’in yazdığı şarkılar aradan uzun yıllar geçse de hiç tazeliğini kaybetmiyor. Birçok kişi aracılığıyla seslendirilmiş olsa da hemen hepsinde dinleyicilerde bir iz bırakmayı başarıyor. Kuşaktan kuşağa aktarılıyor ve bunun nedeni onun içtenyetidir. Şarkılarını her zaman hissederek, yaşadıklarını katarak yazmıştır.

Fikret Şeneşne zaman ölmüştür? Şeneş, bir süre Alzheimer nasıl tedavi edileceği görmüş ve 16 Şubat 2015 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Cenazesi Zincirlikuyu mezarlığına defnedilerek sevenleri aracılığıyla uğurlanmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.