Feridun Karakaya (Cilalı İbo) Biyografisi

Feridun Karakaya (Cilalı İbo) Biyografisi

17 Ocak 2018 0 Yazar: Biyografi

Feridun Karakaya (Cilalı İbo) kimdir? Feridun Karakaya (Cilalı İbo) biyografisi, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) sevgilisi veya eşi kimdir? Burcu nedir? Boyu, kilosu kaç, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) memleketi, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) kaç yaşında, Göz ve saç rengi nedir ve diğer tüm bilinmeyenler ile detaylı bilgiler sitemizde.. Biyografisi.org sitesi Feridun Karakaya (Cilalı İbo) hakkında ki tüm bilgileri açık kaynak yayınlardan derleyerek okunabilir bir metin haline getirerek siz okuyucularımıza sunmaktadır. Feridun Karakaya (Cilalı İbo) biyografisinde eksiklik veya hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere katkınızı yapın.

Feridun Karakaya (Cilalı İbo) doğum tarihi: ??.??.1928

24.Nisan.2004

Feridun Karakaya (Cilalı İbo) burcu:

Feridun Karakaya (Cilalı İbo) mesleği: Komedyen, Sinema Oyuncusu

Komedi oyuncusu.

1928 yılında İstanbul’da doğan Karakaya, lise eğitimini Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. Sahne hayatına İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda başladı.

İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndan emekli olana kadar değişik komedilerde rol aldı. Tiyatroda “komedi” dendiğinde akla gelen bir kaç kişiden biri olan Feridun Karakaya, özellikle “Cilalı İbo” filmleriyle gerçek anlamda bir sinema yıldızı olduğu dönemlerde bile tiyatroyu bir an olsun ihmal etmedi. Kendine özgü oyunculuğu ve performansıyla sürekli sahnelerde boy gösteren Feridun Karakaya, yaş haddinden emekliye ayrılmasına rağmen, “konuk oyuncu” statüsüyle Şehir Tiyatrosu sahnelerindeki görevine kalp yetmezliği sonucu 24 Nisan 2004 tarihinde 76 yaşında vefat edene kadar devam etti. Zincirlikuyu mezarlığında defnedilmiştir.

1955 ve 2002 yılları arasında pek çok film ve tiyatro eserinde rol oynamıştır. 1960 ve 1970’li yıllarda pek çok filmde canlandırdığı “Cilalı İbo” karakteri ile hafızalara kazınmıştır. Molière ‘in oyunlarında oynadığı rollerle Türkiye’de Fransız kültürünün tanınmasına sağladığı katkılar dolayısıyla Fransa tarafından Legion D’Honneur Nişanı ile ödüllendirilmiştir. Sahnede oldukça dinamik, canlı performansıyla ve kendine özgü sempatik konuşma tarzıyla hatırlanmaktadır. Oğlu Cem Karakaya da babası gibi aktördür.
2007 yılında İstanbul, Beykoz Belediyesi tarafından açılan tiyatroya Feridun Karakaya’nın adı verilmiştir.

Feridun Karakaya (Cilalı İbo)

istanbul escort bayan