Ferhan Şensoy Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
157
Ferhan Şensoy Kimdir Biyografi ve Hayatı

Ferhan Şensoy Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Ferhan Şensoy Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Ferhan Şensoy Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Ferhan Şensoy Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ferhan Şensoy Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Ülkemizin önemli tiyatro sanatçılarından olan Ferhan Şensoy Samsunda bir tüccar baba ve öğretmen annenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. İlkokul öğrenimi ve lise öğrenimini Samsunda yapan sanatçı sonrasında sanata olan düşkünlüğü ile tiyatro eğitimi almak için değişik ülkelere gitti. Ülkesine dönerek bir çok oyun, televizyon dizi ve sinema filmi yaparak ülkemizde sayılı tiyatro sanatçıları arasına ismini yazdırdı.


Ferhan Şensoy Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ferhan Şensoy kimdir sorusu onu televizyon ekranlarında gören bireylerin sorduğu bir sorudur. 1951 senesinin 26 Şubat günü öğretmen olan annesi ve tüccar olan babasının ilk çocuğu olarak Samsun Çarşamba beldesinde dünyaya gözlerini açtı. O dönemin Çarşamba Belediye Başkanı olan babası Yusuf Cemil Şensoy ve Annesi Müjgan Şensoy ile yaşayarak sonrasında dünyaya gözlerini açan kız kardeşi ve erkek kardeşi ile ilkokul senelerını bu ilçede geçirdi.

Lise öğreniminin bir kısmını Galatasaray Lisesinde yapmış olsa da yine beldesine dönerek liseyi Çarşamba’da bitirip mezun oldu. Her zaman sanata meraklı olan Şensoy yazdığı şiirleri ilk kez 1969 senesindeki lise öğrenimi sırasında Yeni Ufuklar dergisinde yayımlandı. Bunun bunun yanında Soyu Dergisinde de şiirleri yayımlanan Şensoy 1970li senelerın başında dönemin çok bi hayli beğeni alan Devekuşu Kabaresine skeçler hazırladı. Sanat yaşamına ülke dışında devam etmek isteyen Şensoy yurt dışında tiyatro eğitimi aldı.


Ferhan Şensoy Eğitim Hayatı ve Özel Yaşamı

Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde Mimarlık eğitimi gördüğü sırada şiirleri yayımlanan Ferhan Şensoy Haldun Dormen ile tanışarak Devekuşu Kabare Tiyatrosunun sahnesinde prova yapma şansını buldu. Ferhan Şensoy Samsunlu bir genç olarak tiyatro hususunda ilk tecrübelerini yaşıyordu. 1971 senesinde ise Ayfer Falay Tiyatrosunda ilk profesyonel oyun deneyimini yaşadı.

1972 senesinde ise tiyatro eğitimini geliştirmek için Fransa’ya gitti. Burada Ecole Superieure d’Art Dramatique okulunda eğitimler aldı. 1973 senesinde yurt dışında Jarome Savary’nin asistenlığını yapmaya başladı. 1973 senesinde Fransızca oyun demeleri yazmaya başlayan Şensoy Yunus Emre ve Nazım Hikmet gibi ünlü şair ve düşünürlerin kelimelerini de oyunun içinde barındırdı. 1975 senesinde Montreal’de ilk ödülü olan en iyi yabancı yazar ödülünü aldı.


Ferhan Şensoy Sanat Kariyeri

1975 senesinde ülkesine dönen Ferhan Şensoy Ali Poyrazoğlu tiyatrosunda kendi yazdığı Dur Konuşma Sus Söyleme oyununda sahneye çıktı. Ferhan Şensoy kaç yaşındadır soru işinde uzman oyuncu için çok sorulmaktadır. 1951 senesinde dünyaya gözlerini açan oyuncu 1977 senesinde ilk kitabı Kazancı Yokuşunu yazdı. Bunun sonrasında ilk sinema filmi olan Kızını Dövmeyen Dizini Döver’i çekti. 1979 senesinde TRT ekranları için hazırladığı dizisi içeriği nedeni ile yayından kaldırıldı. 1980 senesinde Kurduğu Ortaoyuncular bünyesinde Nöbetçi Oyuncular gençlik grubunu da kurdu. 1980 senesinde Derya Baykal ile evlendi ve bu evlilikten iki kız çocuğu oldu.

Bu zamandan sonra Ortaoyuncular ile Küçük Sahneye geçerek bir çok oyun yazarak sahnelemeye başladı. Bu tiyatronun 30.yılı anısına yapılan etkinlikte en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. 1983 senesinde askerliğini yapan Şensoy 1985 senesinde tiyatrosundaki çalışmalara sürdü. 1987 senesinde yazıp yönettiği Muzır Müzikalinin sergilendiği Şan Tiyatrosu şüpheli bir biçimde yandı. Daha sonra senelerca sahneye koyduğu Ferhangi şeyleri yazdı. Aynı yıl Ses Tiyatrosunu onarıp oraya taşındı. 1990lı senelerda oyunları İngilizceye çevrilmeye başlandı.

1995 senesinde Kanal D televizyonunda haftalık bir program yaptı. Ferhan Şensoy nerelidir sorusu usta oyuncu için çok sorulabilmektedir. Samsunlu olan oyuncu sinema, dizi ve tiyatro oyunları ile ülkemizdeki en başarılı sanatçılardan biri olma özelliğini taşır. Yakın gelecekte yaptığı sinema filmleri ile de adından söz ettirmekte ve kariyerine devam etmiştir.

Ferhan Şensoy, 2021 senesinin Temmuz ayında bir iç kanama geçirmiştir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir süredir tedavi görmekteydi. Anjiyo yapılmış fakat 31 Ağustos 2021 gece saat 02:00 sularında solunum yetmezliğinden 70 yaşında yaşamını yitirmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.