Fehmi Koru Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
355
Fehmi Koru Kimdir? Biyografi Sayfası

Fehmi Koru Kimdir? Biyografi, bölümünde Fehmi Koru Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Fehmi Koru Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Fehmi Koru Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Fehmi Koru

Fehmi Koru, 25 Temmuz 1950 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Ailesi Kosova’nın 2. büyük kenti olan Prizren’lidir. Babasının adı Muzaffer, annesinin adı Ganimet Hanımdır. Vecdi ve Ali Naci adında iki kardeşi mevcuttur.

Fehmi Koru, ilkokulu Kemal Reis İlkokulu’nda okuduktan sonra sonrasında İzmir İmam Hatip Lisesini bitirdi. 1973 Yılında İzmir Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. İstanbul’a gitti, Fatih Gençlik Vakfı’nın kuruluşunda çalıştı. Sonra sanayi alanıyla iştigal eden özel bir şirkette çalışma yaşamını sürdürür. 1975’te Tuzla Piyade Okulu’nda askerliğini kısa dönem olarak yaptı. 1977-1978 senelerı içinde dil öğrenmek istiyorsanız İngiltere’ye giden Fehmi Koru, ardından, gazetecilik okumak için bir kez daha İngiltere’ye gitti. İngiltere’den dönünce, bu sefer Arapça öğrenmek istiyorsanız 7-8 ay kalmak üzere Suriye’ye gitti.

1982 senesinde ABD Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır. Yüksek lisans derecesini Harvard Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi (Center for Middle Eastern Studies)’nden almıştır. Ayrıca MIT kısaltamasıyla bilinen Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)’nde araştırma görevlisi olarak bulunmuştur. Daha sonra 1982’de Türkiye’ye döndüğünde 9 Eylül Üniversitesi’ne Arapça okutmanı olarak girecekken, 12 Eylül sürecinin bir yansıması olarak, ile ilgili hazırlanan rapor yüzünden bu atama gerçekleşmez. Bu zamanda Arabia ve Crescent adlı dergilerde yazmaya başlar.

Köşe yazarlığı yaşamına editörlüğünü de yaptığı Milli Gazete’de başlamıştır. “Milli Gazete’nin sonrasında bakan Ekrem Pakdemirli’nin onu, başında olduğu Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığına basın müşaviri yapması ile gazete ve yazı işinden bir müddet uzak kalır. Buradan, Devlet Planlama Teşkilatı’nın İslam Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Bölümü’ne (İSEB) geçer. Bu vazifesinden 1986 Ağustos’unda ayrılır. Kasım 1986 tarihinde Zaman Gazetesi’nde vazifeye başladı, 13 yıl Ankara temsilciliği ve köşe yazarlığı yaptı. 1998’in Eylül ayında bu gazeteden ayrıldıktan sonra Turkish Daily News isimli gazetede de çalışmıştır.

Arapça ve İngilizceyi çok iyi bilen Fehmi Koru, prensipleri gereği Parlamento Muhabirleri ve Harvard Mezunları Derneği dışında hiç bir yere üye değildir.

Yeni Şafak Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yaptı. Tekrar Zaman gazetesine geçti. Taha Kıvanç takma adıyla kulis yazıları yazdı. 29 Temmuz 2011 tarihinden sonra da Star gazetesinde yazmaya başladı. Kanal 7′de ”Haber saati” adlı program da yorum yaptı.

Fehmi Koru, 1980 senesinde kimya doktoru olan Nebahat Karagül ile ile evlendi. Mehmet Yasin, Zeynep Alemşah, Fatma Şirin, Ahmet Taha, Ömer Faruk adlarında 5 çocuğu mevcuttur.

Fehmi Koru Kitapları 

Yeni Dünya Düzeni
Taha Kıvanç’ın Not Defteri
Tabana Kuvvet
11 Eylül, O Kader Sabahı
One Column Ahead (Türkçesi Bir Sütun İleri)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.