Fazıl Say Kimdir?, nereli, kaç yaşında?

19.01.2022
899
Fazıl Say Kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Fazıl Say Kimdir?, biyografi sitemizde Fazıl Say Kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Fazıl Say Kimdir? kaç yaşında?, Fazıl Say Kimdir? memleketi neresi, Fazıl Say Kimdir? evi nerede, Fazıl Say Kimdir? nereli, Fazıl Say Kimdir? instagram, Fazıl Say Kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Başlıklar

Fazıl Say Kimdir? Biyografi

Fazıl Say Recep Tayyip Erdoğan ve Fazıl Say
Truva Sonatı konseri sonrası

Fazıl Say kimdir? Ve an geldi. Fazıl Say ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı karede. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Truva Sonatı konserine gitmesi ve geceye katılması ve de ödül alması ile Fazıl Say’ın yaşamı ilk kez kendi ülkesinde merak edilir oldu. Peki, Fazıl Say kimdir? Müslümanlık ile alakalı neler söylemişti? Hakkında bir dönem dava açılan Fazıl Say’ın davası nasıl neticelendi? Fazıl Say annesi ve babası kimdir?Çocukluk senelerı nasıl geçti? Yüzünde ve özelikle de dudağında ne tür bir şekil bozukluğu var? Fazıl Say hasta mı? Hastalığının adı ne? Bu bölümümüzde Fazıl Say yaşamı biyografisi sanat yaşamı ve eserleri kim kimdir bölümümüzde sizlerle.

Fazıl Say kimdir? Fazıl Say biyografisi

Fazıl Say kimdir? Müzikolog Ahmet Say’ın oğlu Fazıl Say 10 Ocak 1970 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano ve kompozisyon okudu. 17 yaşında, Düsseldorf’daki Robert Schumann Enstitüsünde David Levine ile 5 yıl çalışmasını sağlayan bir burs kazandı. 1992-1995 senelerı içinde Berlin Konservatuvarı’nda çalışmalarına sürdü. 1994’te ülkeler arası kariyerine bi hayli hızlı bir başlangıç ​​yapan Fazıl Say Genç Konser Sanatçıları Uluslararası Seçmeleri’ni kazandı.

Fazıl Say Boyu kilosu ve burcu

Fazıl Say boyu 1.80 cm kilo 78 Kg ve burcu Oğlak’tır.

Fazıl Say New York Filarmoni, İsrail Filarmoni, Baltimore Senfonisi, St Petersburg Filarmoni, BBC Filarmoni, Orchester Ulusal de Fransa ve dünya çapındaki diğer ileri gelen orkestralarla düzenli olarak konuk oluan sanatçılar içinde yerini almıştır. Fazıl Say kimdir? Yakından tanımaya sürdürmekteuz.

Fazıl Say besteleri ve Fazıl Say çalışmaları

Lucerne Festivali’nde, Ruhr Piyano Festivali’nde, Rheingau Müzik Festivali’nde, Verbier Festivali’nde, Montpellier Festivali’nde, Beethoven Festivali’nde (Bonn) ve Amsterdam’daki Konsergebouw’da (Berlin Philharmonie de dahil olmak üzere, dünyanın ileri gelen konser salonlarında) yer aldı. Viyana’daki Musikverein, Tokyo’daki Suntory Salonu, New York’taki Carnegie Salonu ve Avery Fisher Salonu ve diğerleri. 2003 ve 2004 sezonunda Salzburg Festivali’nde, New York’taki Lincoln Center Festivali’nde, Harrod’un Londra’da Piyano Serisinde ve Tokyo’da Dünya Piyano Serisinde başladı. Oda müziği ortakları Yuri Bashmet ve Shlomo Mintz’dir. 2004’te, Carnegie Hall, Viyana Musikverein, Amsterdam Concertgebouw, Londra’daki Barbican Center ve Salzburg Festival gibi mekanlarda görünen Maxim Vengerov’la Avrupa ve ABD’de büyük bir tura çıktı. 2006’da seçkin Moldovyalı kemancı Patricia Kopatchinskaja ile ikilisi kurdu.

Fazıl Say çaldığı enstrümanlar ve Fazıl Say albümleri

Fazıl Say’ın caz ve doğaçlama tutkusu onu Türk ney virtüözü Kudsi Ergüner ile birlikte bir ‘Worldjazz’ dörtlüsü bulmasına yol açtı. 2000 yazında, dörtlü, Montreux Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali ve Juan-les-Pins Festivali’nde St. Denis, Paris, Montpellier’de zaferle karşılandı. 2005’te diğerlerinin bunun yanında Bobby McFerrin ile birlikte bir konser ve atölye çalışması için Montreux’a geri döndü.

Fazıl Say eşi kim? Fazıl Say sevgilisi kimdir?
Fazıl Say çocuğu var mı?

Fazıl Say eşi Gülyar Balcı 1997 senesinde evlendiler. Lakin bu evlilik 2004 senesinde bitti. Bu evliliğinden Fazıl Say’ın kızı bunun yanı sıra milli sporcu da olan kızı Kumru Say dünyaya gelmiştir. Bugün 19 yaşında olan kızı ile birlikte ortak sergiler de açmışlardır.

Fazıl Say sevgilisi ise Ece Dağıstan’dır. Fazıl Say Ece Dağıstan evlilik yolunda ilerlemektedirler.

Fazıl Say hastalığı ne? Fazıl Say dişleri ve Fazıl
Say dudakları ile ilgili!

Fazıl Say dudak damak yarığı hastalığı ile dünyaya gözlerini açtı. Dudağın bu biçimde olması dişlerinin farklı görülmesine neden olmaktadır. Fazıl Say’ın bakımsız dişleri medyaveya yansımıştır.

Ünlü piyanist Fazıl Say bir dönem 1,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmıştı. Bu davada otizm hastası olduğu gerekçesiyle cezai ehliyetinin yerinde olup olmadığının tespiti yönündeki talep reddedilmişti.

Fazıl Say ile ilgili bilgi ve Fazıl Say haberleri

Fazıl Say, piyanist olduğu kadar bestecidir. 16 yaşında Black Hymns adlı eserini yazdı. 1991’de Berlin Senfoni Orkestrası ile Piyano ve Keman Konçertosunu prömiyeri yaptı ve 1996’da Boston’daki ilk performansı olan Silk Road’a ikinci piyano konseri verildi. Fazil Say, son çalışmasını 2003/04 sezonunda bir düzineden fazla kez oynadı. Oratoryosu NazımÜnlü Türk şair Nazım Hikmet’in şiirlerine dayanan ve TC Kültür Bakanlığı aracılığıyla yaptırılan şiirlere dayanarak, Ankara’da Cumhurbaşkanı önünde hazır bulundu. Fazıl Say, dünya prömiyeri Piyano Konçertosu no. 3 (Ocak 2002’de Eliahu Inbal altında Orchester National de France ile birlikte Paris’te Radio Fransa ve Kurt Masur aracılığıyla yaptırılmıştır), halkın ve eleştirinin büyük beğenisini elde etmiştir.

Metin Altıok için yaptığı rahmetsizi Requiem, 2003’te 5000 seyirci önünde İstanbul Festivali’nde vazifeye başladı. Mayıs 2005’te Lucerne’de ETH Zürih aracılığıyla görevlendirilen Dördüncü Piyano Konçertosu galasını verdi. Mozart’ın Rondo alla turca ve Paganini Jazz gibi eserlerin piyano ve orkestrası için bi hayli ustaca uyarlamalar besteledi. Viyana şehri Mozart Yılı için bir bale görevlendirdi. Serail’in içinde “ve orkestra çalışmaları planlama aşamasında. 2003’te, 2005 senesinde Bremen Festivali’nde ve önümüzdeki 5 yıl boyunca Dortmund’daki Konzerthaus’ta tuttuğu bir pozisyon olan Radio France aracılığıyla ‘Residence’ta Sanatçı’ olarak atandı.

Fazıl Say Sanat yaşamı ve eserlerine ilişkin

Fazıl Say’ın 1998’de piyasaya sürülen bir Mozart diski olan ilk kaydı, basından gelen eleştiriler aldı. Diskografisi, Gershwin’in Mavi’deki Rhapsody ve New York Filarmonisi ile Ritim Varyasyonlarını Aldım ve Bach resitali olan Kurt Masur ve Stravinsky’nin Le Sacre du Printemps’in kendi düzenlemesini içeriyordört el için (ki Say her iki parçayı da çalar). 2001 Echo-Preis Klassik ve 2001 Alman Müzik Eleştirmenlerinin Yılın En İyi Kayıt Ödülü’nü de içeren bu kayıt için çok sayıda ülkeler arası ödül aldı. Dünyadaki konser salonlarında alkışlara canlı çalışmaları yaptı. Kayıtlarından bir diğeri olan, Çaykovski’nin 1 numaralı Piyano Konçertosu no.1 (Yuri Temirkanov’un altındaki St Petersburg Filarmoni ile) ve Franz Liszt’in Piyano Sonatı ile çiftleşiyor. Naïve ile olan ve yalnızca kendi çalışmalarına adanan yeni bir anlaşma kapsamı içinde yaptığı ilk kayıt ülkeler arası ilgi gördü. Dünya çapında kayda değer bir Mozart yayını olarak ilan edilen ikincisi, bu bestecinin üçünü Howard Griffiths’in altındaki Zürih Oda Orkestrası ile birlikte sunuyor. 2005 sonbaharında Ludwig van Beethoven aracılığıyla sonatas ile yeni bir CD çıktı.

Fazıl Say ve sanat yaşamı

2005 ve 2006 için gerçekleştirdiği programın önemli başlıkları içinde Salzburg, Verbier ve Lucerne Festivals ve Viyana, Zürih ve Varşova’daki Mozart Festivalleri ile ABD, Almanya, Japonya, İsrail ve İtalya’daki turlar yer aldı. Baltimore Senfoni Orkestrası), Güney Afrika ve diğer bir çok ülke. 2005 senesinin Mayıs ayında, Ultima Thule filmi için ilk film müziğini besteledi. Penguenler Kongresi yapan İsviçreli yönetmen Hans-Ulrich Schlumpf aracılığıyla. Türk ve Japon filmlerinin diğer film müzikleri 2006’da takip edildi. Güz 2006 Fazıl Say, Shott Music Publishers Mainz ile özel ve sınırsız bir anlaşma imzaladı. 2005 yazında, Fransız-Alman televizyon kanalı Arte, 2006 senesinin başlarında yayınlanmış olan İstanbul, Aspendos, Münih ve diğer yerlerde Fazil Say’ın tam portre fotoğrafını çekti. Orkestra Nazım2006 Sonbaharında yayına giren Aspendos’ta çekildi. 2007 konserleri Lucerne Piyano Festivali, Viyana Piyano Festivali, Miagi Festivali Güney Afrika, Kissinger Klaviersommer, Rotterdam Festivali, Arturo Benedetti Michelangeli Festivali, İtalya de Cannes Festivali, Maggio Musicale Floransa ile birlikte Zubin Mehta, Montrö Caz Festivali ve diğerleri.

Fazıl Say önemli ödülleri kucakladı!

2009 senesinde kemancı Patricia Kopatchinskaja ile birlikte kaydettiği Say′s oda müziği albümü, Deutsche Phono-Akademie aracılığıyla “Avrupa’nın En İyi Klasik Müzik Albümü” Echo Ödülü’nü seçti. 2011 senesinde TD-Plattform’dan Plattino Ödülü’nü aldı.

Fazıl Say 2016’da, Beethoven Akademisi aracılığıyla Uluslararası Beethoven Ödülü’ne layık görüldü.

Fazıl Say twitter hesabı için tıklayın.

Fazıl Say Albümleri hangileri?

 • Çocuklar İçin
 • Akılla Bir Konuşmam Oldu
 • Fazıl Say Güz Şarkıları
 • Chopin Nocturnes
 • İlk Şarkılar
 • Nazım Oratoryosu
 • Kopatchinskaja & Say
 • İstanbul Senfonisi
 • Yeni Şarkılar
 • Mussorgsky, Janacek, Prokofiev: Pictures
  (CD+DVD)
 • Say Plays Say
 • Beethoven: Piano Sonatas Opus 57, 53, 31
 • Yalnızlık Kederi / Bir Müzisyenin Notları
 • Beethoven Piyano Konçerto No.3
 • Mozart Complete Piano Sonates
 • Istanbul Senfonisi-Hezarfen Ney Konçertosu
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.