Fazıl Say Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
513
Fazıl Say Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Fazıl Say Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Fazıl Say Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Fazıl Say Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Fazıl Say Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Fazıl Say Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Ülkemizin en başarılı piyanisti ve bestecisi olan ünlü müzisyen Fazıl Say 1970 senesinde Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Babası da müzikle ilgilenen usta müzisyen ufak yaşlarda müzikle alakadar olmaya başladı. Piyano dersleri alarak bu alanda kendini geliştirdi. Ülkemizde eğitimini sürdürmesinin sonrasında yurt dışına çıkarak eğitimini burada da sürdürdü.  Fazıl Say kimdir sorusu onu ekranlarda görenlerin çokça sorduğu bir sorudur. Yut dışı eğitimleri sonrasında bestelerine ağırlık vererek bir çok konser verdi ve çok sayıda ödüle layık oldu.


Fazıl Say Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

14 Ocak 1970 senesinde Ankara’da doğan Fazıl Say Eczacı olan annesi ve müzikolog olan babası ile yaşamını sürdürdü. Daha üç yaşındayken ritmik jimnastik ve işitme çalışmaları hususunda eğitimler almaya başladı. Bunun yanında ufak yaşlarda senelerca piyano dersleri almaya başladı. Oldukça erken bir yaşta piyano eğitimi ve kompozisyon eğitimi almak için Ankara Devlet Konservatuarına girdi. Burada en başarılı hocalardan piyano ve kompozisyon dersleri olan ünlü piyanist ilk piyano sonatını 14 yaşında okumakta olduğu konservatuarda besteledi.  Fazıl Say nerelidir sorusu Ankara doğumlu olan ve öğrenimini burada gören Fazıl Say için Ankaralı olarak yanıtlanır. Müzik hususunda bi hayli önemli bilgiler alan Fazıl Say kabiliyeti ile Almanya’daki Robert Schumann Institute’ye burslu olarak gitti. Buraya 17 yaşındayken gelen Fazıl Say başarılı bir biçimde eğitimini sürdürüp Berlin Konservatuarına geçti.

1994 yılınca dünyaca ünlü ilk ödülünü kazan Fazıl Say Uluslararası Genç Konser Sanatçıları ödülünü kariyerine eklemiş oldu. Amerika ve Avrupa’da bir çok başarılı çalışmalar yaparak çok sayıda ödüller almaya başladı. Bu arada Kariyerini New York’ta yapma kararı alarak oraya yerleşti. Eğitimini bitirmiş ve artık başarılı bir piyanist olarak dünya çapındaki bir çok konserde yer alıp insanları büyülemeye başlamıştı.


Fazıl Say Müzik Kariyeri

New York Filarmoni Orkestrası, Saint Petersburg Filarmoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası, İsrail Filarmoni Orkestrası ve Baltimor Filarmoni Orkestrası gibi bi hayli önemli orkestralar ile çalışarak adından söz ettirmeye başladı. Dünya çapında seyircisi olan bir çok konser ve festivalde eserlerini seslendirmeyi başardı. 1991 senesinde Berlin Senfoni Orkestrası ile Yansıtmalar adlı konçertosunu seslendirdi. Fazıl Say Ankaralı bir müzisyen olarak başladığı yolculukta dünya ünlü bir piyanist olmaya doğru gidiyordu. 1996 senesinde Boston’da ikinci konçertosunun performansını da gerçekleştirdi.  2001 senesinde ülkemizde Nazım Hikmet için yazdığı oratoryo performansını sergiledi. 2003 senesinde Metin Altıok için bestelediği oratoryo performansını da beş bin kişilik bir seyirci önünde sergiledi. 2004 yılına sıra geldiğinde kariyerini en göz alıcı biçimde ilerleten dünyaca ünlü piyanist Maxim Vengerov ile Amerika ve Avrupa turnesine çıktı. Birçok konser ve festivalde bi hayli başarılı performanslar gerçekleştirip övgüler aldı. 2006 senesinde Berlin konserinde Mozart ve Paganini eserlerini piyano uyarlaması ile sundu.

2012 senesinde Hazarfen isimli konçertosunun ilk gösterisini yaptı. İkinci senfonisi olan Mezopotamya Senfonisini de bu sene sergiledi. Bu yılın sonunda Salzburg Mozarteum Orkestrası ile üçüncü senfonisi olan Universe’ün ilk gösterisini yaptı ve seyirci aracılığıyla ayakta alkışlandı. Fazıl Say kaç yaşındadır sorusu bi hayli önemli başarıları yaşamına sığdıran dünyaca ünlü piyanist için çok sorulmaktadır. 1970 doğumlu olan Fazı Say bi hayli başarılı olan müzik kariyerini sürekli olarak geliştirerek ve aldığı ödüller ile taçlandırarak sanat yaşamını sürdürmektedir. Yaptığı bi hayli başarılı olan eserleri Schott of Mainz aracılığıyla tüm dünyaya ulaştırılmaktadır. 1997 senesinde yaptığı ilk evliliği 2004 senesinde son bulan dünyaca ünlü piyanistin bu evlilikten Kumru adında 2000 doğumlu bir kızı mevcuttur.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.