Fatih Tezcan kimdir?, nereli, kaç yaşında?

16.01.2022
220
Fatih Tezcan kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Fatih Tezcan kimdir?, biyografi sitemizde Fatih Tezcan kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Fatih Tezcan kimdir? kaç yaşında?, Fatih Tezcan kimdir? memleketi neresi, Fatih Tezcan kimdir? evi nerede, Fatih Tezcan kimdir? nereli, Fatih Tezcan kimdir? instagram, Fatih Tezcan kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Fatih Tezcan kimdir? Biyografi

Gerçek adı: Fatih Tezcan
Doğum tarihi: 1 Ocak 1976
Doğum yeri: İstanbul
Boy: 1.75 cm
Kilo: 85 kg
Burcu: Oğlak
Eğitim: Lise
İlişkisi: Evli (Ümmü Gülsüm Tezcan ile)
Meslek: Gazeteci, Yazar
İnstagram hesabı için tıklayın

Fatih Tezcan nereli?  Kaç yaşında?

Fatih Tezcan kimdir, nereli, kaç yaşında, evli mi, kiminle evlendi, eşi kimdir, çocukları var mı, ne iş yapar, mesleği ne? Fatih Tezcan Ermeni mi? Kısa olarak yaşamı ve biyografi detayları kim kimdir bölümümüzde sizlerle birlikte olacak.

Fatih Tezcan yaşamı ve biyografisi

Fatih Tezcan Türk gazeteci ve yazardır. Türkiye’de siyasi tartışmaların merkezinde bulunan araştırmacı gazetecidir.

Fatih Tezcan Ermeni mi

Fatih Tezcan 1 Ocak 1976 senesinde İstanbul Bakırköy’de dünyaya gözlerini açtı. Fatih Tezcan köken olarak  Osmanlı muhaciri bir aileye mensup olup Fahri Tezcan ve Şükriye Tezcan’ın oğludur. Eğitim yaşamına İstanbul’da başlayan Fatih Tezcan 1993 senesinde Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünde sürdü. Lakin üniversitenin ikinci senesinde düşüncesi ayrılıklar ve ailevi nedenlerden dolayı okulu bıraktı ve vatani görevini yapmak üzere Isparta, Çanakkale ve Siirt’e gitti. Askerden döndükten sonra başta dinler tarihi olmak üzere, Kuran ve hadis incelemeleri, yakın ve geçmiş tarih alanlarında araştırmalar yapmaya başladı.

Fatih Tezcan ilk araştırma dosyasını 22 yaşında hazırladı.  “Körfez Savaşı ve Tevrat” ve “Irak’a silah satan ABD şirketleri”  araştırma çalışmalarını 1998 senesinde dönemin gazetesi olan “Selâm Gazetesi’nde” yayınlandı. 1999 senesinde Türkiye’nin ilk Online İslamî Platformları’ndan birinde yöneticilik yapan isim oldu. Fatih Tezcan özel yaşamında 2003 senesinde Güzin Tezcan ile nikah masasına oturdu. Bu evliliklerinden Muhammed Furkan, Mücahid Ahmed adında 2 erkek ve Nur Filistin adında 1 kız çocuğu dünyaya gözlerini açtı.  Fatih Tezcan Güzin Tezcan ile 2007 senesinde boşanma kararı aldı ve evlilikleri bitti.

Fatih Tezcan 2007 senesinde İstanbul Ortaköy’de bulunan Boğaziçi İlim Erdem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin kurucu başkanlığını görevini üstlendi.  Fatih Tezcan’ın tüm araştırma yazıları internet siteleri, çeşitli dergilerde  ve gazetelerde yayınlanmaya başladı. Ortadoğu ve İsrail-Filistin konularında birden çok televizyon programına katıldı. 2006 senesinde analizmerkezi.com isimli web sitesini  Türkiye’nin ilk İslami Haber-Analiz Sitesi yapan isim oldu. 2010 senesinde Ankara TTK’da Yakın Tarih incelemeleri yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu’ ve ‘Kemalizm ve Din’ konulu 1000’e yakın kitap tarayan kişi oldu. Aynı zamanda Ankara’da Mücadile Çalışma Grubu’nu kuran isim oldu. 2011 senesinde İstanbul’da Hira Çalışma Grubu’nu kurdu. Haniflik Dini ve Devrimci İslam konularına yöneldi, çok sayıda konferans ve seminer verdi.

2011 senesinde ikinci kez nikah masasına oturdu ve Ümmü Gülsüm Tezcan ile evlendi. Fatih Tezcan ve Ümmü Gülsüm Tezcan’ın bu evliliklerinden” Hira Sevra” ve “Duru” adında 2 kız çocukları bulunmaktadır.

Arap Devrimleri’ni yakında zamandan izleyen Fatih Tezcan 2011senesinde BAAS Rejimi’nin ateş açtığı Hama ve İdlib’e gitti. Suriye Devrimi esnasında bölgeye giden ilk Türk gazeteci unvanını aldı. Burada Özgür Ordu ve Suriye Ulusal Konseyi’nin üst düzey isimleriyle görüşmeler yaptı. Mısır’da yaşanan askeri darbe sonrasında Kahire’ye gidip Müslüman Kardeşler’le temas kurdu, Rabia Adeviye Meydanı’ndaki eylemlerde katıldı ve Türkiye’ye güncel, sıcağı sıcağına bilgiler verdi.

Fatih Tezcan şimdilerde analizmerkezi.com adlı Haber-Analiz Sitesi’nin Yayın Yönetmenliğini sürdürmekte olup ulusal televizyon programlarına ve web sitesi üzerinden yazılarını ve de makalelerini yayınlamaya sürdürmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.