Fatih Kısaparmak Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
453
Fatih Kısaparmak Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Fatih Kısaparmak Kimdir? Biyografisi, bölümünde Fatih Kısaparmak Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Fatih Kısaparmak Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Fatih Kısaparmak Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Fatih Kısaparmak

Fatih Kısaparmak, 31 Ocak 1961 senesinde Elazığ’ın Maden beldesinde dünyaya geldi. Annesi Yıldız Hanım, emekli bir ilkokul öğretmeni; babası Necip Bey ise, sırasıyla ortaokul ve öğretmen okulu müdürü, il milli eğitim müdürü, ortaöğretim genel müdürü ve bakanlık teftiş kurulu başkanı olarak hizmetler vermiş; basılı beş eseri de bulunan bir bürokrattır.

Fatih Kısaparmak, 1991 senesinde, TRT, Kanal 6, TGRT, Kanal 7, Star, Samanyolu ve Fox televizyonlarının ana haber spikerliği ve program sunuculuğu görevini yürüten, ekonomist Şebnem Ergür (Kısaparmak) ile evlendi. Bu evlilikten, Ozan ve Kaan adlı iki erkek çocukları dünyaya gözlerini açtı.

Fatih Kısaparmak, temel eğitim zamanından bu yana, Ankara Devlet Konservatuvarı ve TRT Ankara Radyosu’nda müzik; Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde ise resim çalışmalarında bulundu. Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’ndeki öğrencilik senelerında, Tasvir Gazetesi adına TBMM foto muhabirliği yaptı. Üniversite zamanında ise, başta Varlık olmak üzere çeşitli edebiyat-sanat dergilerinde şiirleri, röportajları ve incelemeleri yayımlandı. Yukarı Fırat Havzası’ndaki inceleme ve derlemelerini topladığı “Dil Folkloru Açısından Harput Ağzı” isimli bilimsel çalışması, bunun bunun yanında, “Ve Ağır Sevdam” adını taşıyan bir şiir kitabı da bulunmaktadır.

1985 senesinde besteci, söz yazarı ve yorumcu olarak profesyonel sanat yaşamına atıldı. İlk çalışması olan “Kilim” büyük kitlelere ulaştı. Daha sonra ürettiği 17 müzik albümüyle de ilerleten Kısaparmak, 200’den fazla besteye imza attı. “Çağdaş Ozan”, “Bay Kilim” ve “Türkü Baba” olarak da tanındı.

Fatih Kısaparmak, sırasıyla “Grup Kilim” ve “Grup Mozaik” adlı iki ayrı konser orkestrası kurdu. Erzincan, Gölcük ve Pakistan depremzedeleri ile Zonguldak grizu faciasında yaşamını kaybedenlerin bunun yanında Darülaceze, Unicef vb. kurumlar yararına “Toplumsal Dayanışma ve Yardım Konserleri” düzenledi. Türkiye’nin bunun yanında ABD, Rusya, Avustralya, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda,Belçika, İsveç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Venezuela, Kazakistan ve Özbekistan’da çok sayıda konser verdi.

Malatyaspor ve Elazığspor’da, toplam 3 dönem yönetim kurulu kullanıcı hesabı görevinde bulunan Fatih Kısaparmak, İstanbul- Elazığ Kültür Vakfı’ndaki kurucu kullanıcı hesabınin bunun yanında, Elazığlılar Dayanışma Derneği’nde de yönetici ve genel sekreter olarak çalıştı. Türkiye’nin ileri gelen kurum ve kuruluşlarınca 70’e yakın ödüle layık görülen sanatçıya, 2000 senesinde, halk müziğine ve folklora katkılarından dolayı Fırat Üniversitesi Senatosu aracılığıyla Fahri Doktora unvanı verildi.


Albümleri

Kilim (1987)
Yarına Kaç Var – Bekle Küçüğüm (1989)
Cemre Düşünce (1990)
Güneşi Biz Uyandırdık (1991)
Portakal Çiçeğim (1992)
Hoşçakal (1994)
Mozaik 1 (1995)
Mozaik 2 (1996)
Dicle’nin Oğlu (1996)
Olur Mu Böyle Hasan (1998)
Mor Salkımlı Sokak ve Senin Şiirlerin (1999)
Bu Dağ Ne Rüzgarlar Gördü (2000)
Vay Benim Hayallerim (2001)
Sevdaysa Sevda, Kavgaysa Kavga (2003)
Ben İki Kere Ağladım (2004)
Belki Dönemem Anne (2007)
Aşk Ve Özgürlük İçin (2009)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.