FARUK NAZİF ÇAMLIBEL

FARUK NAZİF ÇAMLIBEL

19 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

1898 yılında istanbul’da doğdu. Babası orman ve maadin memuru olarak çalışan süleyman nazif bey’dir. Öğrenim hayatına bakırköy rüştiyesi’nde başlamış ve daha sonra hadika-i meşveret idadisi’nde devam etmiştir. Faruk nazif çamlıbel şiir ve edebiyata henüz küçük yaşlardayken ilgi duymaya başlamıştır.

Eğitim hayatına tıp eğitimi alarak devam etmek isteyen faruk nazif daha eğitimini bitirmeden okulda ayrıldı ve gazeteci olmaya karar verdi.1917 yılında ati gezetesinde yazar olarak işe başlayan faruk nazif daha sonra uzunca bir süre bu göreve devam eder.1922 yılında ise kayseri lisesi’nde işe başlayan faruk nazif orada edebiyat öğretmenliği yapmaya başladı.
1924 yılında ise ankara erkek mualim mektebi’nde işe başlayan faruk nazif daha sonra kariyerine ankara kız lisesi’nde devam etti.Bulunduğu bazı okulların marşlarını kaleme alan faruk nazif 1928 yılnda ise bulunduğu heyet sonucu anadolu’ bir çok şehrini gezmiş ve daha sonra eşi azize hanım ile evlenmiştir.
Faruk nazif çamlıbel, bir çok farklı okulda öğretmenlik yapmaya devam etmiştir.Şiirlerinde ise aruz ölçüsünü kullanan faruk nazif çamlıbel’in yahya kemal’den etkilendiği de bilnmektedir.Faruk nazif çamlbel 8 kasım 1973 yılında hayatını k

istanbul escort bayan