Farid Farjad Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
142
Farid Farjad Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Farid Farjad Kimdir? Biyografisi, bölümünde Farid Farjad Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Farid Farjad Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Farid Farjad Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Farid Farjad

Farid Farjad, 8 yaşından beri keman çalan İranlı bir müzisyen olan Farjad, 1938 senesinde Tahran’da doğmuştur. 1966 senesinde, Tahran Müzik Konservatuarı’nda klasik müzik üzerine master yapmış, bundan sonraki adımında Tahran Senfoni Orkestrası’nda önemli görevler üstlenmiştir. Fars Halk Müziği birikimine sahip olan Farjad, keman ile Klasik Batı müziği üzerinde de çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmaları Fars müziğinin gelişmesinde önemli bir yer tutmuştur.

Farjad, Pehlevi Hanedanı zamanında doğmuş fakat 1979 senesindeki İran İslam Devrimi öncesinde ülkesinden ayrılarak Kaliforniya’ya yerleşmiştir. Bu yıldan bu yana ABD vatandaşlığına geçmiş ve yaşamını ABD’de sürdürmüştür. Lakin kendisini ABD’li değil, İranlı ve Fars olarak nitelendirmektedir. Devrimden sonra İran’da müziğin “haram” ilân edilmesi ve yasaklanmasından sonra Farjad’ın ve bir çok Fars müzisyenin ülkeye girmesi yasaklanmıştır. Sanatçı senelerdır Los Angeles’ta yaşamaktadır.
Farjad’ın, yalnızca piyano ve keman tercih ederek oluşturduğu Anroozha (O Günler) isminde beş albümden bir araya gelen bir albüm serisi bulunmaktadır. Ayrıca Golha Orkestrası adlı kolektif iki albüm de sanatçının eserleri içindedır. Bu albümlerde Farjad, kendi deyimiyle doğadaki hüznü notalara dökmüştür. Albümlerinin bu yönde oluşmasının nedenlerinden birisi olarak devrimden sonra ülkesinden uzaklaşması ve ülkesinden uzakta yaşamak zorunda kalmasını göstermiştir.
Anroozha serisinin ilk dördünde Farjad’a Abdi Yamini, beşinci albümde ise eşi Mitra Tavakkoli Farjad piyano ile eşlik etmiştir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.