Farabi Kimdir?

Farabi Kimdir?

27 Temmuz 2018 0 Yazar: Biyografi

Farabi biyografisi, Farabi kimdir? Farabi nereli, Farabi kaç yaşında, göz ve saç rengi nedir, Farabi sevgilisi veya eşi kimdir? boyu, kilosu kaç ve diğer tüm merak ettikleriniz sitemizde…

Farabi Kimdir ?

Farabi, Türkistan’ın (Günümüzde Kazakistan ) Farab şehrinde dünyaya gelmiştir. Ancak Farsça yazmış ve milliyetini kendi eserlerinde belli etmemiştir.
Tam adı Ebu Nasır Muhammed bin Muhammed bin Tarkan bin Uzlug El-Farabi olan, kısacası Farabi  879 ile 951 yılları arasında yaşamıştır. Aristo felsefelerine meraklı ve ilgiliydi. Bu ilgisinden dolayı kendisine ikinci Aristo denirdi ve böyle tanınmaya başladı. Felsefe tarihi tuzla ve doğa bilimleri hakkında 100’ü aşkın eser yazdı. Kendisinin Türkçedeki önemi , eski dönemlerde klasik “filozof” olarak tanımlanabilecek tek Türk olabileceği kanısıdır. Kendisini her ne kadar kaynaklara dayanabilsek te Türk olarak kendisini adlandıramıyorduk. Çok gezdi, göçtü. Doğunun adamı idi diğer Türk sanılmış isimlerden ise merter  daha gerçekçi bir Türk idi. İkinci Aristo benzetmesi ise tarihte önemlidir. Aristo gibi birçok alanda sistematik çalışma yürütmüştür ve çalışmalarda bulunmuştur.  Doğu müziğinin en büyük çınar ağacı olarak örnek verebileceğimiz olan Büyük Müzik Kitabında “ud”, “kanun” gibi birçok eseri ilk defa tarif etmiştir. 17 Ocak 950 tarihinde Suriye, capa Şam’da öldüğü bilinmektedir.

evden eve nakliyat istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat nakliyat firmaları nakliye evden eve nakliyat