Esmeray Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
153
Esmeray Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Esmeray Kimdir? Biyografisi, bölümünde Esmeray Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Esmeray Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Esmeray Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Esmeray

Esmeray Diriker, 25 Şubat 1949 senesinde İstanbul / Emirgan’da dünyaya geldi. 1960 senesinde Emirgan Ortaokulu’nun son sınıfındayken İstanbul Şehir Tiyatrosu’na eğitimini yarıda bırakarak girdi ve Çocuk Bölümü’nde ilk kez sahneye çıktı.

Beş yıl kadar Şehir Tiyatroları’nda çalıştı. Ondan sonra özel tiyatrolara geçti ve ilk kez Dormen Tiyatrosu’nda Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu oyununda oynadı. Daha sonra sırasıyla Avni Dilligil, Özlem, Özlem Taşdelenler, Sezer Sezin Tiyatroları’nda oyunculuk yaptı.

Tiyatrolara 1974 senesinde Muammer Karaca ile oynadıkları Mart Bakanı ile veda etti. Sev Kardeşim ve Zilli Nazife adlı fimlerde oynamasıyla birlikteUnutama Beni filminde de misafir oyuncu olarak yer aldı.

Esmeray, Neriman Altındağ Tüfekçi’nin yönettiği koroda müziğe adım attı. 1973’te Kim Bunlar? topluluğunun solistliğini yaparken, toplulukla birlikte çıkardıkları Kim Bunlar? adlı plağın A yüzünde seslendirdiği 100 Kerre 1000 Kerre adlı şarkıyla müzik hayatına adım atmış olmasına rağmen plağın üzerinde adı bile yazmıyordu.

TRT’nin gerçekleştirdiği ve bir daha da tekrarı olmayan 1. Toplu İğne Beste Yarışması’nda eşi Şemi Diriker’in (bestelerinde Erol Tanır imzası geçerdi) bestesi olan Unutama Beni ile birincilikte adını açıkladı ama uzun bir zaman Unutama Beni’yi ekranda seslendiremedi ve bu plaktan sonra yaptığı 45’liklerle de TRT Denetimi’ne takıldı. Aynı yıl bir profesyonel olarak ilk defa Küçük Bebek Belediyesi Gazinosu’nda sahne aldı. 1975 senesinde ilk longplay çalışması yayınlanamayınca TRT’yi halka şikayet etti. 1977’de yaptığı Gel Tezkere plağıyla ikinci büyük çıkışını yaptı ve sonraki senelerdaysa asker şarkıları söylemeye devam edip halkın büyük beğenisini kazandı.

1978 senesinde Eurovision Türkiye finalinde, kendine özgü eserleriyle sıra sıra tanıdığımız altı sanatçı Eurovision Şarkı Yarışması için bir araya gelmişlerdi. Esmeray dışında, Ertan ve Funda Anapa, Melike Demirağ, Kerem Yılmazer ve İskender Doğan’dan oluşmaktaydı bu grup. Atilla Özdemiroğlu’nun bestelediği, Şanar Yurdatapan’ın kelimelerini yazdığı ve Lale Özdemiroğlu (Mansur)’nun kareografisini hazırladığı “İnsanız Biz”i seslendirdiler ve milyonlarca müzikseverin sevgisini kazandılar.

Bugüne kadar 9 adet 45’lik, 4 adet LP ve 1 adet kaset (Kağıt Mendil) çalışması yapan Esmeray, 1981 senesinde yapmış olduğu “Sürpriz 81” albümünde Türk Sanat Müziği eserlerini seslendirdi. 1986’da profesyonel sahne çalışmalarına son verdi. Bu tarihten sonra “Alıştık Artık” adlı TV programında uzun süre Ayşegül-Ali Atik’le birlikte rol aldı. Daha sonra Küçük Besleme,Reyting Hamdi gibi çeşitli TV dizilerinde de çalışmalar yaptı. En son 1995 senesinde Nedim Saban Tiyatrosu’nda “Oscar” adlı oyun ile tekrar tiyatroya döndü. 2000 senesinde “Hep Aynı Yaygara”ve Dilekçeoyunlarında rol aldı. 2000 senesinde yayına giren “Eski Dostlar” albümüyle tekrar müzik çalışmalarına hız veren Esmeray, bunun bunun yanında TV dizilerinde oyunculuk yapmaya devam ederek, sanat yaşamını sürdürmüştür.

Esmeray, 25 Mart 2002’de hayata gözlerini yumdu; Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.