Esengül Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
287
Esengül Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Esengül Kimdir? Biyografisi, bölümünde Esengül Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Esengül Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Esengül Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Esengül

Esengül, 24 Eylül 1954 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlk müzik derslerini konservatuvar mezunu olan annesi Piraye Ağan’dan aldı. Esengül, Daha sonra Cavit Deringöl, İrfan Özbakırve ona “Esengül” lakabını veren Abdullah Nail Bayşu ile çalıştı. 15 yaşındayken katıldığı, yapımcı Ayhan Coşkun’un açtığı ses müsabakasında birinci oldu.

İlk 45’liği olan Aşkımı Süpürmüşler’in kazandığı başarıdan sonra, gazinolarda çalışmaya başladı. Albümleri genelde Lütfü Sütşurup’un prodüktörlüğünde, Taç Plâk şifrketindan çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki bir çok büyük gazinoda assolist olarak çalıştı.

Esengül, Şöhret kazanmadan önce Orhan Akçınar ile evlendi. Lakin gazino dünyası ile eşi içindeki dengeyi sağlayamayarak, evlendikten bir ay sonra şiddetli geçimsizlik sebebiyle kocasından boşandı. Bir süre sonra, Adnan Şenses’le imam nikahı kıydı. Daha sonra Şenses’i terk ederek, dönemin Beşiktaşlı ünlü futbolcusu Tayfun Kalkavan ile ilişki yaşadı. Ard arda yaşadığı sansasyonel aşklar ve bir akşam gazinoda eline tutuşturulan silah ile ateş etmesi gibi olaylarla, medyanın ve halkın ilgisini yoğun bir biçimde üzerine çekmeye başladı.

Esengül, Yeraltı dünyasının kabadayıları ile kurduğu ilişkiler yüzünden polis aracılığıyla izleniyordu. Bir anda yakaladığı şöhreti artık kaldıramadığı bu sürede, bazı silahlı olaylara da adı karıştı. 1979 senesinin Mart ayında, çalıştığı Semiramis Gazinosu’nda “Oflu İsmail” lakaplı İsmail Hacısüleymanoğlu’nun çıkarığı olayda, gazino sahibi Akbulut Karaoğlu ile şef garson Hasan Yolal, gözlerinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. Olayın nedeninin Esengül’ün tutarsız davranışları olduğu söylendi. Esengül bu olaydan yirmi gün sonra, Bakırköylü zengin işadamı Faruk Özfıratlı ile birlikte geçirdiği bir gece sonrasında, Ataköy’de trafik kazası sonucu parçalanarak öldü. Kazanın bir mafya hesaplaşması olduğuna ilişkin haberler sebebiyle cinayet masası olayı sorguladı, fakat resmi kayıtlarda kazanın aşırı alkol ve hızdan olduğuna hükmedildi.

24 yaşında yaşamı son bulan Esengül; müzik yaşamı boyunca 23 adet plâk ve 4 adet kaset doldurmasının bunun yanında, Oksal Pekmezoğlu’nun yönettiği Yansın Bu Dünya filminde oynadı. 45’likleri, ölümünden sonra uzunçalarlarda toplanarak piyasaya sürüldü. Abdullah Bayşu, Orhan Akdeniz, Ülkü Aker imzalı Esengül şarkılarının çoğu, arabesk müziğin klâsikleri arasına girmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.