Esat Kabaklı Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
675
Esat Kabaklı Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Esat Kabaklı Kimdir? Biyografisi, bölümünde Esat Kabaklı Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Esat Kabaklı Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Esat Kabaklı Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Esat Kabaklı

Esat Kabaklı, 1954 senesinde Elazığ’da dünyaya geldi. Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisini ve sonrasında da İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarını bitirdi (1986).

Elazığ Musiki Cemiyetinde kurduğu Halk Müziği Topluluğunu uzun yıllar yönetti.

Esat Kabaklı, 1982 senesinde TRT Erzurum Radyosu T.H.M. Ses Sanatçılığı Sınavını birincilikle kazanan ve Erzurum Radyosunda bir yıl görev yaptı. 1983 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvar Türk Halk Müziği İcra Heyetinde ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Ayrca TRT İstanbul Radyosunun T.H.M. emisyonlarında yer aldı. 1986 senesinden bu yana TRT İstanbul Radyosunda on iki yıl süre ile görev yaptı. 1998 senesinde tekrar İ.Ü. Devlet Konservatuvarına geçti. Halen bu kurumda, sanatçı öğretim görevlisi statüsünde, Türk Halk Müziği Topluluğunun Şefliğini yürütmektedir.

Türk Halk Müziği genel repertuarına derlemeleri ile kaynak sağlayan sanatçılardan birisi olan Esat Kabaklı,  ses sanatçısı olarak yurdun birden fazla yöresinde ve bu arada yurt dışında da konserler verdi.

Oğul(1997), Kirve Memi (2000), Yalnız Türküler / Göç (2002) ve Siyah Beyaz Türküler / Sürgün(2005) adlı dört albümü bulunan Esat Kabaklı evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Ayrıca Esat Kabaklı “Şeyhül Muharririn” Ahmet Kabaklı’nın yeğeni ve gazeteci-yazar Servet Kabaklı’nın amcaoğludur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.