Erol Parlak Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
119
Erol Parlak Kimdir? Biyografi Sayfası

Erol Parlak Kimdir? Biyografi, bölümünde Erol Parlak Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Erol Parlak Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Erol Parlak Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Erol Parlak, 1964 senesinde Ağrı’nın Eleşkirt beldesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da bitirdi. 1982 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet konservatuarı’na girdi.

1985-1986 öğretim senesinde öğrenimini bitirdiktan sonra aynı kurumda dört yıl süreyle öğretim görevlisi olarak çalıştı. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1987 senesinde başladığı Yüksek Lisans eğitimini 1990’da “Bozlaklar” konulu tezi ile bitirdi.

Erol Parlak, 1988 de TRT İstanbul Radyosu’na sınavla “yetişmiş sanatçı” olarak girdi. On yıl sürdürdüğü bu görevinden 1998 de istifa ederek ayrıldı. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1992 senesinde başlamaya hak kazandığı “sanatta Yeterlik (sanat doktorası)” eğitimini 1998 de” Türkiye’de El İle (Tezenesiz) Bağlama Çalma Geleneği ve Çalış Teknikleri” adlı tez çalışması ile bitirdi. Yaklaşık on yıl boyunca Anadolu’nun çeşitli yörelerinde özellikle “bağlama çalış teknikleri, saz ve ses tavırları” hususunda araştırma, incelemeler yaptı. 1000’e yakın halk ezgisi derledi.

1995 senesinde Arif Sağ ve Erdal Erzincan ile birlikte bağlama üçlüsü oluşturarak dünyanın çeşitli yerlerinde konserler verdi. 1996 senesinde Alman cumhurbaşkanı Roman Herzog himayesinde Köln Filarmoni Orkestrası eşliğinde Köln Filarmoni salonunda, ardından Berlin ve Strazburg flarmoni salonlarında verilen ve oldukça büyük beğeni alan konserler bunlardan bazılarıdır. Aynı zamanda Erdal Erzincan’la ikili olarak Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, “mızraplı sazlar festivali” kapsamı içinde Hollanda ve Belçika’da sahne aldı.

10 haziran 2003 de Fransa Amiens ulusal sahnede, 12 haziran 2003 te dünyanın en önemli etnik müzik konser salonlarından olan Paris “Theatre de la Ville”de bir solo konser verdi. 2000 yılı başlarında öğrencileriyle oluşturduğu “Erol Parlak Bağlama Beşlisi” ile Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi, TV ve radyo programına katıldı. 2004 senesinde grubun “Eşik” adlı albüm çalışması yayımlandı. 1990’lı senelerdan bu yana başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde, gerek özel okullar gerekse resmi üniversite, akademi ve konservatuarlarda halen sürdürmekte olan çok sayıda konser, konferans, seminer, workshop vb etkinliklere katıldı. 2006 senesinde Müzikoloji Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.


Arif Sağ ve Erdal Erzincan’la ve bağlama beşlisi ile birer adet, üç adet sözlü bir solo enstrümantal olmak üzere altı albümü bulunmaktadır. “Türkiye’de El İle (tezenesiz) Bağlama Çalma Geleneği ve Çalış Teknikleri” adlı kitabı 2000 senesinde T.C. Kültür Bakanlığı, “Şelpe Tekniği Metodu 1” adlı kitabı 2001 senesinde Ekin Yayımları ve “Şelpe Tekniği Metodu 2” adlı kitabı 2004 senesinde Alfa yayımları aracılığıyla yayımlandı. Dört yeni çalışması sürdürmekte olan sanatçının “Bozlaklar” adlı yayıma hazır bir kitabı da bulunmaktadır.

Erol Parlak, çalışmalarında hep Anadolu’nun kültürel zenginliğini vurgulamış, insanı evrensel bir olgu olarak temel alan ve kültürel değişiklikleri ifade etmeye yönelik bir tutum sergilemiştir. Bu gün ulusal ve ülkeler arası birden çok çalışmada bulunan ve aynı doğrultuda üreten bir sanatçı olarak, Anadolu ruhunu ve kültür zenginliğini yorulmadan, usanmadan dünya bireylerina aktarmaya sürdürmektedir. Halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarında Ses Eğitimi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.


Albümleri

Ah Bu Türküler
Concerto for Bağlama
Pervane
Göç Yolları
Katre
Eşik- Bağlama Beşlisi
Yalınkat
Şeyda Türküler (karma)
Muhabbet Türküleri (karma)
Har (2011)

Erol Parlak Kitapları

2000 Türkiye’de El ile (Şelpe) Bağlama Çalma Geleneği ve Çalış Teknikleri
2001 Şelpe Tekniği Metodu 1
2004 Şelpe Tekniği Metodu 2
2013 Garip Bülbül Neşet Ertaş
Web Sitesi: erolgöz alıcı.com.tr
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.