Erol Göka Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
283
Erol Göka Kimdir? Biyografi Sayfası

Erol Göka Kimdir? Biyografi, bölümünde Erol Göka Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Erol Göka Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Erol Göka Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Erol Göka Kimdir

Erol Göka, 1959 senesinde Denizli’de dünyaya geldi. İlköğrenimini yatılı olarak Aydın’da okuyan Erol Göka, ardından Üniversiteye girerek Tıp Fakültesinde okudu.

1983 senesinde mezun olduktan sonra ilke olarak, 1983-1985 senelerı içinde Bitlis’te Doktor olarak mecburi hizmetini bitirdi ve Uzmanlık eğitiminde alıktan sonra, 1989 senesinde ”Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı” oldu.

1992 senesinde İzmir’de askerlik görevini yapan Erol Göka, Doçent olduktan sonra, 1998’de Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi oldu. 2010 yılı başında Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı’na “Profesör” olarak atandı.


Psikiyatrinin bir çok alanında yapılan bilimsel çalışmalarda bulundu. Daha sonra ilgisi, daha çok psikiyatrinin sosyal bilimlerle ve felsefe ile kesişim noktalarında yoğunlaşınca, insanın dinamik detaylarına ve grup-varlığına olan ilgisi, yazarın psikodinamik yönelimli klinik uygulamalara ve grup psikoterapilerine yöneltmesine yol açtı.

1991 senesinde altı yıl süren bir eğitim faaliyetini tamamlayarak Uberlingen Moreno Enstitüsü’nün onayladığı “Psikodrama Asistanı” belgesini almaya hak kazanmı ve “Psikodrama Terapisti” olmak için gerekli olan teorik ve uygulamaya dönük çalışmaları yerine getirmiştir.

Türkiye Günlüğü ve Türkiye Klinikleri Psikiyatri dergilerinin danışma kurullarında görev almaktadır. Çok sayıda bilimsel çalışmanın içinde yer almış ve bilimsel makaleler yazmıştır.

Mesleki alanda yayınlanmış kitapları içinde öne çıkanları “Psikiyatri ve Felsefe”, “Felsefe ile Psikiyatri”, “Hayatın İçinde Psikiyatri”, “Varoluşun Psikiyatrisi”dir. Psikiyatri uygulamalarının deneyimi ve felsefi ilgilerinin sonucu olarak yaşanan görüşlerini Hayata ve Aşka, Kadınlar, Erkekler, Âşıklar ve Ölme adlı kitaplarında toplamıştır.

2009 senesinde meslektaşı Dr. Murat Beyazyüz ile birlikte TRT Ankara Radyosunda gece programı yaptı. 2005 senesinden beri, her hafta Cuma geceleri, TRT-1’de yayına giren “Konuşuyorum” adlı programın sunucularından biridir.

”Türk Grup Davranışı” adlı kitabı ile, Türkiye Yazarlar Birliği ”2006 yılı Yılın Fikir Adamı Ödülü”ne layık görülmüştür.

Erol Göka, 2008 senesinde, “ilmi çalışmalarıyla Türk milletinin ufkunu açan eserler ortaya koyması” bundan dolayı, “Ziya Gökalp Türk Ocakları İlim ve Teşvik Armağanı”na layık bulunmuştur. “Başbakanlık Özürlüler Yüksek Kurulu Üyeliği”nde bulunmaktadır.

Erol Göka, Numan KurtuImuş iIe birIikte HAS Parti kurucuIarı içinde yer aImış, fakat kısa bir müddet sonra ayrılmıştır.

Erol Göka, psikiyatri uzmanı Doktor Sema Göka ile evlidir. Elif Gün ve Salih Alp isimli 2009 doğumlu ikizleri ve 2012 doğumlu bir çocuğu daha mevcuttur.

2013 senesinde barış süreci kapsamı içinde Akil insanlar listesine İç Anadolu Bölgesinden seçild.

Erol Göka Kitapları

Aşk Her Şeyi Affederse
Geçimsizler: Kişilikleri Tanıma ve Geçinmeyi Kolaylaştırma Kitabı
”Gerçek” İnsanın Yüzünde Yazar mı?
Psikiyatri ve Felsefe
Felsefe ile Psikiyatri
Hayatın İçinde Psikiyatri
Varoluşun Psikiyatrisi
Hayata ve Aşka
Kadınlar Erkekler Âşıklar
Ölme – Ölümün ve Geride Kalanların Psikolojisi
Türklerde Liderlik ve Fanatizm
Türk Grup Davranışı
Türklerin Psikolojisi
Türk’ün Göçebe Ruhu
Çocuğunuz Zorbalık Kurbanı Mı?
Geçimsisiz Vesselam
Liderlik ve Dersim Sınavı
Ne Venüslü Ne Marslı, Hepimiz Dünyalıyız
Sarkozy Tipik Bir Geçimsiz
Türklerin Psikolojisi
Yenilik Hevesimiz de Muhafazakarlığımız da Göçebe Kültüründen
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.