Erkan Oğur Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
91
Erkan Oğur Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Erkan Oğur Kimdir? Biyografisi, bölümünde Erkan Oğur Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Erkan Oğur Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Erkan Oğur Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Erkan Oğur

Erkan Oğur (Mehmet Erkan Oğur), 17 Nisan 1954 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Erkan Oğur, Müziğe 4 yaşından bu yana keman, bağlama, flüt ve cümbüş çalarak başladı.

Onu Halk Müziği icrası hususunda teşvik eden ilkokul müzik öğretmeni “İlkokulu bitirdiğinde, bizim yöreden çalmadığı saz kalmamıştı.” diyor. Gitar çalışında Jimi Hendrix’in bazı etkileri olmuştur.

1976’da perdesiz gitarı icat etti. Liseyi Ankara’da bitirdi. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ile başladığı üniversite yaşamına Münih Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nde okuyarak sürdü. Müzisyen olmaya karar verdikten sonra eğitim görmek için Türkiye’ye döndü.

İstanbul Devlet KonservatuarıMüzik Teorisi bölümünden mezun oldu. Çalışmalarında ağırlıklı olarak kopuz veya dede bağlama, ud, e-bow, perdesiz gitar, klasik gitar, elektro gitarıve sesini kullandı. Bunlar dışında bir çok enstrümanı da albümlerinde başarılı bir biçimde çalmıştır. En son Telvin Trio ile birlikte çıkardığı iki cd’lik Telvinalbümünde doğaçlama caz denemeleri yapmıştır. Fretless albümü çıktığı yıl Avrupa’da yılın yaratıcı albümü seçilmiştir.

Bir Ömürlük Misafir albümü olarak Türkiye’de ardından yayınlanmıştır. Türk müziğine icracı ve yorumcu olarak devasa katkılar yapmıştır. Perdesiz gitarı ve perdesiz bağlamayı geliştiren kişidir. Dünya müzik literatüründe yerini almıştır. Günümüzde ise Nazım Hikmet Akademisi Müzik Bölümü’nde ders vermektedir.

Müzik yaşamı boyunca birden fazla müzisyene ilham kaynağı olduğu gibi bağlama ustalarına da işlerini yaparken adeta sufle vermiştir. “İnsanın, salt yaşantısı ve yapıp ettiklerinin doğayla uyumlu olduğu müddetçe başarıya erişme şansı mevcuttur.” diyerek hayattaki duruşu ile ilgili ipucu vermiştir. Bunun bunun yanında Kemal Eroğlu meslek yaşamını Erkan Oğur’u tanıdıktan önce ve sonra olarak ikiye ayırmaktadır.

Web Sitesi: erkanogur.gen.tr
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.