Erdal Erzincan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
81
Erdal Erzincan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Erdal Erzincan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Erdal Erzincan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Erdal Erzincan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Erdal Erzincan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Erdal Erzincan

Erdal Erzincan, 1971 senesinde Erzurum’da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan bu yana yaşadığı bölgenin folklorunu gözlemlemeye başladı ve bağlamayla o yaşlarda tanıştı. 1981 senesinde İstanbul’a yerleşti ve 1985 senesinde Arif Sağ Müzik Kursu’nda dersler almaya başladı.

1989 senesinde İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi ve bunun yanı sıra; Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği (Şelpe) ile alakalı araştırmalar yaptı. Üniversitedeki tezini ise; Parmak Vurma Tekniğinin Bağlamadaki Uygulanışı ve Notasyonu konu başlığıyla sundu.

1994 senesinde hazırladığı “Töre” isimli ilk solo albümünden sonra;”Garip”, “Gurbet Yollarında”, “Anadolu”(Enstrümantal), “Al Mendil” isimli solo albümlerini ve bunların yanında Tolga Sağ ve İsmail Özden ile birlikte “Türküler Sevdamız”; Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile birlikte de “Türküler Sevdamız 2”; Tolga Sağ, Yılmaz Çelik ve Muharrem Temiz ile birlikte “Türküler Sevdamız 3″isimli albümleri hazırladı. 2006 nin yedinci ayinda “Kervan” isimli solo Albümü çıktı.

1996 senesinde Köln’de Cumhurbaşkanı Roman Herzog’un desteğiyle Arif Sağ ve Erol Parlak ile birlikte; Betin Güneş idaresindeki Köln Filarmoni Orkestrasıyla bir konser verdi. Bu konserin repertuarı da; “Concerto for Baglama” adı altında albüm olarak piyasaya çıktı.

2004 senesinin ilk yarısında Viyana’da; Avusturya Cumhurbaşkaı Heinz Fischer’in desteğiyle, Wiener Konzerthaus’ta, Russell McGregor idaresindeki Ambassade Senfoni Orkestrasıyla birlikte bir konser verdi. Bu konserde bir çok Anadolu ve klasik batı müziği eserini Ambassade Senfoni Orkestrasıyla birlikte çaldı.

2004 yılı sonbaharında İran’lı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhor’la birlikte konserler verdi ve enstrümantal bir albüm hazırladı.

öğrencilerinden bir araya gelen yirmibeş kişilik “Bağlama Orkestrası”nı kurdu. On yılı aşkın bir süredir, kendi adını taşıyan Müzik Kurs’unda eğitim vermekte olup, halen bilgi ve birikimlerini öğrencileriyle paylaşmaya sürdürmektedir.

Sanatçı son kez; Arif Sağ ile birlikte 2 ciltlik “Bağlama Metodu” isimli kitabı bağlama severlere sundu.

Kendisi gibi sanatçı olan Mercan Erzincan ile evli olup bir çocuk babasıdır.


Albümleri

Töre (1994)
Garip (1996)
Türküler Sevdamız (1997) – İsmail Özden ve Tolga Sağ ile birlikte
Concerto For Bağlama (1998) – Enstrümental – Arif Sağ ve Erol Parlak ile birlikte
Gurbet Yollarında (1999)
Anadolu (2000) – Enstrümental
Türküler Sevdamız 2 (2001) – Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile birlikte
Al Mendil (2002)
Türküler Sevdamız 3 (2005) – Tolga Sağ ,Muharrem Temiz ve Yılmaz Çelik ile birlikte
Kervan (2006)
“The Wind” (2006) – Enstrümental – Kayhan Kalhor ile birlikte
Giriftar (2008)
Girdab-ı Mihnet (2011)
Web Sitesi: erdalerzincan.com.tr
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.