Ercan Saatçi Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
168
Ercan Saatçi Kimdir Biyografi ve Hayatı

Ercan Saatçi Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Ercan Saatçi Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Ercan Saatçi Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Ercan Saatçi Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ercan Saatçi Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ercan Saatçi Kimdir? Biyografi ve Hayatı

13 Mart 1968 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmesi saygınlığıyla İstanbullu olarak değerlendirilse de kendisinin de açıkladıği gibi aslen Bayburtlu olan Ercan Saatçi, ilk çocukluk dönemlerinden bu yana İstanbul’da büyümüş bir sanatçıdır. Üsküdar Zeynep Kamil İlkokulu’nda başlayan eğitim yaşamı ilerleyen senelerda Haydarpaşa Lisesi’nde devam etmiştir.

Daha ilkokul senelerı içinde mandolin, akerdeon ve halk oyunu hususunda eğitimler almaya başlayan Saatçi, müziğe olan yoğun ilgisinin fark edilmesinin sonrasında Sabri Süha Ansen’den keman dersleri almaya başlamıştır. Okulunda bir müzik grubu kuran ve bu grupla birlikte liseler arası müzik yarışmalarına katılım gösteren Saatçi, 1985 senesinde ilk grubu olan Ercan-Yavuz-Vahe grubuyla çeşitli yarışmalara katılıp ödül almıştır.

Ercan Saatçi’nin Profesyonel Müzik Hayatı

Lisede oluşturduğu müzik grubu ile liseler arası tertip edilen birden fazla müzik müsabakasında ödüller almayı başaran Ercan Saatçi, profesyonel olarak müzik yaşamına ilk kez liseden okul arkadaşı olan Yavuz Çetin’le bir araya gelmesiyle atmıştır. İkilinin birlikte yapmış olduğu I Will Cry şarkısı Hey dergisi aracılığıyla tertip edilen yarışmada birinci olunca ikili isimlerini daha büyük kitlelere duyurma fırsatı bulmuştur. Ercan Saatçi kimdir? dendiğinde ilk akla gelenlerden birisi olan Saatçi’nin Eurovision macerası bu zamanlarda gerçekleşmiştir. 1998 senesinde girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Kontrbas Bölümü’nde halen öğrenci olarak okumaya devam ederken Saatçi, TRT aracılığıyla Eurovision finallerine katılmaya hak elde etmiştir. Bunun dışında yine üniversitedeki öğrencilik senelerında üniversiteler arası müzik müsabakasında Her Name is N.G. adlı şarkı ile birinci gelmiştir.

Müzik yaşamında farklı şeyleri denemekten hiçbir zaman kaçınmamış olan Saatçi, 1990 senesinde kurulmuş olan Grup Vitamin ile birlikte farklı tarzda şarkıları dinleyicilerle buluşturmuştur. Bu grupla birlikte yaptığı Bol Vitamin albümü Saatçi’nin bunun yanı sıra ilk albümü olma özelliğini taşımaktadır. İki kez Altın Güvercin yarışmasına katılıp bir kez birinci, bir kez de ikinci olan Saatçi, yaptığı şarkılar ve albümlerle dört kez Hürriyet Altın Kelebek ödülü, iki defa da Hey Dergisi’nin ödüllerinden almıştır. Bunların dışında Saatçi, birden fazla yarışma ve organizasyondan da çok sayıda ödül elde etmiştir.

Ercan Saatçi’nin Kariyeri

Grup Vitamin’i kurmasından kısa bir süre sonra 1991’de bu gruptan ayrılarak Ufuk Yıldırım’la bir araya gelerek Uf-Er isimli bir grup kuran Saatçi, 1991 senesinin sonlarına doğru halen üniversite öğrencisi olan İzel Çeliköz ve Çelik Erişçi isimleri ile birlikte grup olarak sahneye çıkmıştır. Zamanla İzel Çelik Ercan ismini alan bu grup Özledim isimli albümü ile dönemin müzik dünyasındaki en sembol gruplardan biri haline gelmiştir. Ercan Saatçi nerelidir? diye sorulduğunda İstanbullu olduğu söylenebilecek olan sanatçı bu grubun ayrılmasının sonrasında 1993 senesinde yalnızca İzel Özçelik ile birlikte İşte Yeniden isimli bir albüm yapmıştır. 1992 senesinde Vitamin değil Şifa Niyetine ve 1994 senesinde Ebabil Bir Kuştur albümlerini de yine İzel ile birlikte yapmıştır. Ercan Saatçi, 1998 ise kendi başında Manşet isimli albümü çıkarmıştır.

Ercan Saatçi kaç yaşındadır? diye sorulduğunda 1968 doğumlu olduğu hatırlatılması gereken sanatçının kariyerinde müzik yaşamının dışında 2003 senesinde yaptığı Popstar Müzik, 2006 senesindeki Star Avı ve 2008 senesinde Alaturka Solist yarışma programlarındaki jüri üyelikleri de bulunmaktadır. O Şimdi Asker ve Çat Kapı isimli film ve dizilerde de rol alan sanatçı özel yaşamıyla da farklı zamanlardagüneme gelmektedir. 1997’den 2009’a kadar evli kaldığı Gülümsün Özkök’ten Saatçi’nin Zeynep Selin ve Sinan Ali isminde iki çocuğu bulunmaktadır.


 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.