Enver Aysever Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

25.10.2021
346
Enver Aysever Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Enver Aysever Kimdir? Biyografisi, bölümünde Enver Aysever Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Enver Aysever Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Enver Aysever Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Enver Aysever

Enver Aysever, 1971 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Lise senelerında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başlayan Aysever, 1992 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başlamadan hemen önce “Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı” adlı ilk profesyonel oyununu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı.

Oyunun provaları Galatasaray Lisesi’nin jesti aracılığıyla okulun Tevfik Fikret tiyatro salonunda gerçekleştirilebildi. İlk gösterimleri Beyoğlu Tünel semtindeki Baro Han adlı iş hanında bulunan tiyatro salonunda gerçekleştirildi. Kurucusu olduğu Tiyatro Çisenti adlı tiyatro topluluğunda uzun yıllar yazar, yönetmen,oyuncu ve sanat yönetmeni görevlerini yürüttü.

Enver Aysever; Renkler ve Günce, Yağmurla Gelen Yüzler, Yabancı’da Camus, Açık Evlilik, Dilekçe, Frankie and Johnny, Bir İstanbul Masalı, Şimdi Yaşa Sonra Öde gibi oyunların yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendi.

Atilla İlhan’ın şiirlerinden yararlanarak “Ne Kadınlar Sevdim” adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu. Sonraki senelerda çocuk oyunları yazmaya yöneldi. Bebişler Karnavalı, Renkler Cumhuriyeti, Beyaz Dişler Ülkesi, Güneşi Güldüren Soytarı, Kakaolu Olsun, Yaşamak Güzel Arkadaşım adlı çocuk oyunları bu döneme aittir.


Yazdığı çocuk oyunlarını “Çocuk Oyunları 1” adlı bir kitapta topladı. “Geç Kalmış Romantik” adlı bir öykü kitabının sonrasında, Bir An Bin Parça adlı bir roman yazdı. Bu romanı ile 2006 Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi oldu. Ayrıca “Nasıl Yazar Olunur” ve “Yaralısın Türkiye” adlı deneme kitaplarını yazdı.

Bir yandan çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı. Finansal Forum, Varlık, Gösteri, İnsancıl, Cumhuriyet ve Birgün gazete ve dergilerde makale, deneme ve araştırma yazıları paylaşımı yaptı.Televizyon Gazeteciliği ve Sahne Sanatları dersleri verdi. Remzi Kitap gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı ve başyazıları kaleme aldı. Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde Ayın Güncesi adı altında halka açık kültür ve sanat tartışmaları düzenledi. Doğuş Üniversitesi’nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulunmuştur ve halen Kültür Sanat Yönetmeni görevini yürütmektedir.

TV8’de “Lacivert”, NTV Radyo’da “Kurşun Kalem” adlı edebiyat programlarını hazırladı, sundu. TV8 “Haber Aktif” programının içinde “Yazın Aktif” köşesinin sürekli olarak konuğu olarak yorum ve eleştiriler yaptı.

2007 senesinden bu yana Skytürk televizyonunda Sky Türk televizyonunda “Aykırı Sorular” adlı siyasal tartışma programını hazırlayıp, sundu. Yine Sky Türk televizyonunda, aralarında Kemal Kılıçdaroğlu, Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli ve Metin Karakaş’ın katıldığı tartışmaların da olduğu “Ayrıntılar” adlı tartışma programını da hazırlayıp yönetti.

Aynı televizyonda Siyasal Analiz, Sokağın Sesi, Üç Soru İki Yorum, Zamana Karşı adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak görev aldı. Kanaltürk televizyonunda Gündem Demokrasi, Ters Cephe ve Pazar Politika programlarında yorumculuk yaptı.

Enver Aysever, 2011-2012 zamanında CNN Türk televizyonunda Dört Bir Taraf programında Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı ile birlikte yorumcu olarak yer aldı. Enver Aysever, CNN Türk’te “Aykırı Sorular” adlı programı hazırlayıp sağlamaktadır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçilmesinden sonra yaptığı davet ile aktif siyasete atıldı. Enver Aysever,  o zamanda hem yazılı basında hem televizyonda gazeteciliğe sürdürmekteydi. CHP Parti Meclisi’ne seçildikten sonra bu iki görevin bağdaşmayacağını altını çizerek 13 Nisan 2010 tarihinde Birgün gazetesinden ayrıldı.

Enver Aysever, adaylıkların belli olmasının hemen sonrasında 11 Nisan 2011 tarihinde, Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi sağ görüşlü isimlerin adaylığına tepki göstererek CHP’deki bütün görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.