ENİS BEHİÇ KORYÜREK

ENİS BEHİÇ KORYÜREK

20 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

koryürek 11 mart 1891 yılında istanbul’un aksaray ilçesinde doğdu. Enis behiç koryürek eğitim hayatına eve gelen özel hocalardan ders alarak başlamıştır. Daha sonra ise selanik ve üsüküp’te eğitim hayatına devam etmiştir.Bu okullardan sonra da istanbul lisesi ile eğtimini sürdüren enis behiç koryürek mülkiye mekteb’ni 1913 ylında bitirerek olldukça başarılı bir öğrenci olduğuna da kanıtlamıştır.

İlk kez ondokuz yaşında şiir yazmaya başlayan enis behiç koryürek şiir yazmaya başladığı ilk dönemlerde ise fecr-ati topluğunun bir üyesiydi.Aynı zamanda milli edebiyat akımının da destekçilerinden olan enis behiç koryürek şiirlerinde ilk olarak auz vezini kullansa da daha sonraları tanştığı ziya gökalp’in tavsiyeleri üzerine hece ölcüsünü de kullanmaya başladı.
Donanmaya ve denizcilere şiirleri taşıyan ve onları edebiyat ile buluşturan şair olarak bilinmektedir.Enis behiç koryürek, daha sonra bürkreş konsolosluğuna atanarak budapeşte’de yedi yıl burada hizmet verdi.
Şiirleri ile kurtuluş savaşı döneminde halkı öğütlemeyi ve mili mücadeleyi desteklemeyi sağlayan enis behiç koryürek ayırca bu yönü lie türk edebiyatının en büyük temsilcilerinden biridir.Enis behiç koryürek 18 ekim 1949 yılında hayatını kaybetmiştir.

istanbul escort bayan