Engin İnal Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
193
Engin İnal Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Engin İnal Kimdir? Biyografisi, bölümünde Engin İnal Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Engin İnal Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Engin İnal Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Engin İnal

Engin İnal, 1942 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi’nin sonrasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Fransız Edebiyatı ve Mukayeseli Roman Dilleri Filolojisi bölümünü bitiren Engin İnal, bir süre öğretmenlik ve öğretim görevliliği yaptı.

Engin İnal, ilk kez Galatasaray Lisesi’nde Fransızca Öğretmenliği yaptı. Daha sonra Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi ve Marmara Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Fransızca çeviriler de yapan Engin İnal, 50 civarında kitap ve ansiklopedi çevirisi yapmıştır.

1960’lı senelerda sinema oyunculuğu da yapan Engin İnal, yüzlerce filmde rol aldı. Ayrıca 5 film ve bir de dizinin konusunu yazdı.

1985 senesinde Türkan Şoray ve Cihan Ünal ile birlikte oynadığı Bir Kadın Bir Hayat adlı filmde oynadığı Orhan kişiliği ile 22. Antalya Film Şenliği kapsamı içinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

En son konusunu yazdığı Umutların Ötesi adlı dizide Perihan Savaş ve Reha Yeprem ile birlikte kendisi de oynadı.

Engin İnal, 20 Haziran 2004 tarihinde kanser sebebiyle yaşamını yitirdi.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.