Emre Saltık Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
309
Emre Saltık Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Emre Saltık Kimdir? Biyografisi, bölümünde Emre Saltık Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Emre Saltık Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Emre Saltık Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Emre Saltık

Emre Saltık, 1960 senesinde Tunceli’nin Ovacık beldesinde dünyaya geldi. Sanatçı, 1980 senesinde İstanbul`a yerleşti. 1984 senesinde İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği bölümünden mezun oldu.


Arif Sağ ile birlikte Arif Sağ Müzik Okulu`nda (ASM) eğitim verdi. 1987 senesinde bu okul Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlandıktan sonra, ASM müzik kursundaki müdürlüğü ve sahipliğini sürdürerek, çalışmalarına sürdü. Uzun senelerdır halk müziğine yaptığı çalışmalarda prodüksiyon yönetmenliği, icracı ve eğitmen olarak önemli katkılarda bulundu.

Birçok halk müziği kasetinde yönetmenlik yaptı. Emre Saltık’ın üretkenliği yönünden sayabileceğimiz bir çok albümü var. 


İlk albümü 1987 senesinde çıkardığı “Selam Sana Filistin” dir. Lakin türkülere yöneldiği ilk albümü “Türkülerden Kaçamazdım” sanat yaşamında önemli bir yer tutar. “Dardayım”, “Türkülü Yürekler 1” ve “2” halk müziğinde yeni arayışların işareti niteliğindedir.

Sanatçının 2000 yılı şubat ayı ortalarında piyasaya sürülen “Yıkılsın Sebebim” adlı albümü daha çok beste ağırlıklı bir çalışma. Emre Saltık halk müziğinin yaygınlaşmasında önemli katkıları bulunan “Arif Sağ Müzik Okulu” bünyesinde halen eğitmen ve yönetici olarak görev almaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.