Emin Çapa Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
512
Emin Çapa Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Emin Çapa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Emin Çapa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Emin Çapa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Emin Çapa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Emin Çapa Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Yıllardır Türk televizyonlarında ekonomi programları ile tanınan Emin Çapa kimdir ve meslek hikayesi nasıldır? Ünlü sunucu Emin Çapa kaç yaşındadır ve aslen nerelidir yahut şimdiye kadar hangi kanallarda ve hangi programlarda görev almıştır gibi aradığınız tüm soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınızdır.


Emin Çapa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Uzun senelerdır CNN Türk kanalında ekonomi müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Emin Çapa, gerçekleştirdiği ekonomi programları ve sunumları ile birlikte çok ilgi ile takip edilen bir kişi olmuştur. Emin Çapa, 1967 senesinde İzmit’te doğmuş olması ile birlikte yoğun ve uzun bir eğitim yaşamını bitirdiktan sonra mesleğe adım atmıştır.

Başarılı ve meşakkatli bir çocukluk geçiren Emin Çapa nerelidir sorusu hususunda bir İzmitli olarak dünyaya geldiğu memlekette büyümüş ve taşrada geçen çocukluk yaşamından sonra önce İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi gazetecilik bölümünden mezun olmuştur. Yine daha 17 yaşındayken İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilik yaptığı zamanlarda Hürriyet gazetesinde stajyer olarak çalışmış ve ekonomi ile alakalı bir çok konu üzerinde çalışmalar yapmıştır. Eğitimi sonrasında lisansüstü eğitim hayatına devam eden Çapa, Avrupa Birliği üzerine doktora eğitimi tamamlamış ve ekonomi üzerinde uzmanlık elde etmiştir.

Meslek yaşamına 1989 senesinde Tempo dergisi muhabiri olarak başlayan Emin Çapa, Türkiye’nin ilk özel radyolarından olan Genç Radyo kurucuları içinde bulunmuştur. Birçok değişik görevde bulunan Çapa; Gemi Mühendisleri Odası’nda müdürlük, radyoculuk, TİSK personelliği ve gazetecilik gibi görevleri ile birlikte bilinmektedir.


Emin Çapa’nın Televizyon Hayatı

Birçok değişik kurumda farklı görevlerde yer aldıktan sonra Sabah gazetesinde ekonomi muhabirliği, köşe yazarlığı, TÜSİAD Başkan danışmanlığı gibi görevler sonrasında 1999 senesinin Kasım ayında CNN Türk kanalında programcı olarak çalışmaya başlamıştır. Editör olarak da görev aldığı bu kanalda ekonomi istihbarat şefi, ekonomi haber müdürü ve ekonomi müdürlüğü gibi farklı kademelerde görev almış ve kariyerini yükseltmiştir.

Bir dönemler Kanal D sabah haberlerinin sunuculuğun da gerçekleştiren Emin Çapa, ardındanki zamanda CNN Türk kanalında Dünyanın 1001 Hali isimli bir program ile ekran karşısına geçmiş ve bu programının ilgi ile takip edilmesi sonrasında uzun soluklu bir yayın yapmıştır. Geçen zamanlarda Doğan yayın grubundan Demirören yayın grubuna geçmiş olan Kanal D ve CNN Türk televizyon kanallarının sonrasında Emin Çapa görevinden ayrılarak her 2 kanaldaki görevinden de uzaklaştırılmıştır.

Bu durum sonrasında ekonomi uzmanı olarak çalışmalarına devam etse de Emin Çapa yine Cumhuriyet Halk Partisi ile alakalı durumda bulunan Halk TV kanalında farklı program yayınları ile mesleğine devam etmiştir. Ülkede ekonomi ile ilgili yaptığı önemli açıklamalar ve tahlilleri ile sürekli olarak bir biçimde takip edilen Emin Çapa, bir ayrıntı olarak astronomi ile alakalı yayınları yakında zamandan takip eden ve astrofizik veya astroloji gibi konularda da çok yüksek bilgi sahibi olan bir kişi olarak bilinmektedir.


Emin Çapa’nın Özel Hayatı

Ekonomi ve televizyonculuk konularında uzmanlığı ile tanınmış olan Emin Çapa, bunun yanı sıra turizm, ülke değerlerinin muhafaza edilmesi, medyanın düzenli ve ahlaklı bir yapıya kavuşması gibi bir çok hususta çalışmalarıyla da bilinmektedir. Amatör olarak bahçıvanlık ve astronomi ile ilgilenen Çapa, bunun yanı sıra Dünya Astronomlar Birliği üyesi olarak bu hususta daha aktif bir durumda bulunmaktadır.

Taşralı bir ailenin çocuğu olarak bu noktalara kadar git gide artan Çapa, evli olmakla birlikte Strazburg Üniversitesi’nde hukuk ve AB üzerine eğitim alan bir erkek çocuğuna sahiptir. Bilhassa yayına giren programları sırasında yaptığı kitap paylaşımları ilgi çektiği konular doğa ve turizm ile alakalı üzerinde durduğu önemli noktalar gibi bir çok değişik ayrıntı ile birlikte Emin Çapa, Türk televizyonlarının en fazla takip edilen isimlerinden biri olma özelliğini taşır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.