Emel Sayın kimdir, Emel Sayın kaç yaşında?

04.11.2021
408
Emel Sayın kimdir, Emel Sayın kaç yaşında?

Emel Sayın kimdir, biyografi bölümünde Emel Sayın biyografi sayfası ile karşınızdayız. Emel Sayın kaç yaşında?, Emel Sayın memleketi neresi, Emel Sayın facebook, Emel Sayın nereli, Emel Sayın instagram, Emel Sayın ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Emel Sayın kimdir? başlığımızın detayları..

Emel Sayın Kimdir – Emel Sayın Biyografi

Emel Sayın, 1945 tarihinde Sivas’ın Şarkışla beldesinde doğmuştur. 1926’da Türkiye’ye gelen muhacir bir aile olan Suat ve Ahmet Sayın’ın 4 kız çocuklarından en büyüğüdür. Şenel, Fatoş ve Hülya adlarında kız kardeşleri mevcuttur. Anne ve babası Toprak Mahsulleri Ofisinde çalışıyorlardı.

Sayın, ilkokula anneannesinin yanında, Kayseri Cumhuriyet İlkokulunda başlar. Okuldaki şarkı yarışmalarında hep birinci olur. Ortaokulu ailesinin yanında Konya’da okur. Sonra Üsküdar’a taşınırlar.

13 yaşındayken Arif Sami Toker’den müzik dersleri almaya başlar. Sonraki senelerda Münir Nurettin Selçuk’tan da dersler alır ve kabiliyeti ile dikkat çekmeye başlar. Edirne, Uzunköprü Gazi Turhan Bey Ortaokulu ve Çapa Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun olur. Lise eğitimini Edirne’de bitirdiktan sonra üç yıl boyunca İstanbul Belediye Konservatuarı’nda, Münir Nurettin Selçuk’un da hocalığını yapmış olan Alis Rosenthal’dan şan dersleri alır. Bunun yanı sıra Hürriyet Haber Ajansı’nın açtığı yarışmada Münir Nurettin Selçuk’a ait klasik bir eser okuyarak ‘Ses Kraliçesi’ seçilir.

İlk kez 17 yaşında sahneye çıkmaya başlayan Sayın, 1963 senesinde Ankara Radyosu’nun sınavını kazanarak, buradaki yedi yıllık hizmetine başkazanan sanatçı, Egemen Bostancı’nın teklifiyle İstanbul’a taşındı ve İstanbul Radyosu’na geçti. Lalezâr Gazinosu’nda assolist olarak sahne almaya başladı.

1974 senesinde çekilen Mavi boncuk adlı filmi Tarık Akan’la oynadığı en güzel filmlerinden biri olma özelliğini taşır. Bu filmde Emel Sayın, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan ile başrolü paylaşımı yaptı.

50’den fazla albümü olan Emel Sayın, piyasaya 500’den fazla şarkı kazandırmıştır. Aynı zamanda da 100’den fazla sinema filmi ve dizide rol almıştır. Ünlü şarkıcı son kez 2008 senesinde Aşkım Aşkım adlı dizi de Mehmet Ali Erbil ile başrol oyunculuğunu paylaşmıştır.

Emel Sayın’a 1998 senesinde Türkiye Cumhuriyeti hükümeti aracılığıyla Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.

Emel Sayın, 1966 senesinde 21 yaşındayken ilk eşi İsmet Kasapoğlu ile evlendi. 1975 senesinde boşanan çift bir yıl ayrı kalabildi ve 1976’da tekrar nikah masasına oturdu. 1979 senesinde tekrar boşandı.

Emel Sayın, 1979’un 20 Haziran’ında ‘Gazinocular Kralı ‘Fahrettin Aslan’ın oğlu Selçuk Aslan’la fırtınalı bir evliliğe adım atar. Eylül 1981’de ayrılırlar.

Emel Sayın, ardından  1986 tarihinde Amerikalı David Younnes ile evlendi. 1999 senesinde boşandılar.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.