Elias Howe Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
283
Elias Howe Kimdir? Biyografi Sayfası

Elias Howe Kimdir? Biyografi, bölümünde Elias Howe Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Elias Howe Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Elias Howe Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Elias Howe Kimdir

Elias Howe, Jr , 9 Temmuz 1819 senesinde Amerika’nın Massachusetts eyaletinde bir çiftlikte dünyaya geldi. Çocukluğu çiftlikte çalışmakla geçti. 1830 senesinde komşu bir çiftliğe çalışmaya gitti.

Daha sonraları babasının yanında değirmenlerde çalışmaya başladı. 1835 senesinde Lowell’da pamuk ipliği ile alakalı makineler üreten bir firmada çalışmaya başladı. 2 yıl sonra bilimsel cihazlarla alakalı araştırma ve imalat yapan bir şirkete girdi. Firma Ari Dawis’e aitti.

Elias Howe, 1830 senesinde komşu bir çiftliğe çalışmaya gitti. Daha sonraları babasının yanında değirmenlerde çalışmaya başladı. 1835 senesinde Lowell’da pamuk ipliği ile alakalı makineler üreten bir firmada çalışmaya başladı. 2 yıl sonra bilimsel cihazlarla alakalı araştırma ve imalat yapan bir şirkete girdi. Firma Ari Dawis’e aitti.


Birgün imalathaneye gelen bir müşterinin dikiş makinesi gibi bir makine üreten birinin çok zengin olabileceği sözü başına takıldı. 1839 yılına gelindiğinde 20 yaşına girmişti ve evlendi. Çocukları oldu. Ev geçindirmekte zorlandıkları için karısı dikiş yaparak ailenin geçimine yardımcı olmaya çalışıyordu. Karısının dikiş yapması ona dikiş makinesi düşüncesinin kafasında oluşması için çok iyi bir fırsat oluşturdu.

1843 yılına gelindiğinde ilk dikiş makinesini üretti, fakat bir başarıya ulaşamadı. 3 yıl aradan sonra ilk defa çift dikiş yapabilen dikiş makinesinin patentini aldı. William Thomas kendisinden bazı isteklerde bulundu. Howe bu istekleri yerine getirebilmek için İngiltere’ye yola koyuldu.

3 yıl aradan sonra Amerika’ya geri döndü. 2 yıl sonra 1851 senesinde fermuarın temeli olan otomatik daimi giysi kapatma aracının patentini aldı. Isaac Singer ilk dikiş makinesinin patentini aldı. Lakin 1854 senesinde Amerikan mahkemeleri Singer’in Howe’un patentini ihlal ettiği gerekçesiyle patenti iptal etti. 1861 senesinde Howe’un patenti 70 yıl süreyle uzatıldı.

Elias Howe, 3 Ekim 1867 tarihinde Brooklyn’de öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.