Ekrem Bora Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
291
Ekrem Bora Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ekrem Bora Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ekrem Bora Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ekrem Bora Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ekrem Bora Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ekrem Bora

Ekrem Bora (Ekrem Şerif Uçak), 7 Mart 1932 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. İlkokuldan sonra, Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirerek mürettip ve mücellit diploması aldı.

1953 senesinde Yıldız Dergisi’nin açtığı sinema artist yarışmasına katılıp 1. oldu fakat, film çekemeden askere gitti. Askerlik dönüşü 1956 senesinde Sezai Solelli’nin konusunu yazdığı Alın Yazısı filmi ile simaya iyi bir başlangıç yaptı.

Ekrem Bora, 1956-2009 senelerı içinde Neriman Köksal, Muhterem Nur, Filiz Akın, Ajda Pekkan, Semra Sar, Sevda Ferdağ, Belgin Doruk, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve özellikle Türkan Şoray ile bir çok filmde başrolü paylaşımı yaptı.

Ekrem bora, 1968 senesinde Gül hanım ile evlendi. 3 kızları oldu.

En son 2009 senesinde Makber adlı dizide Yahya kişiliğini canlandıran Ekrem Bora, 8 Mart 2012 tarihinde kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye götürülen Ekrem Bora, 1 Nisan 2012 tarihinde vefat etmiştir.

Ekrem Bora Ödülleri


1966 – Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Sürtük
1991 – 28. Antalya Film Şenliği – En İyi Erkek Oyuncu – Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.