Egbert Adrian Kreiken Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
391
Egbert Adrian Kreiken Kimdir? Biyografi Sayfası

Egbert Adrian Kreiken Kimdir? Biyografi, bölümünde Egbert Adrian Kreiken Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Egbert Adrian Kreiken Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Egbert Adrian Kreiken Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Kreiken

Egbert Adrian Kreiken, 1 Kasım 1896 senesinde Hollanda’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Fransa’da, ortaöğrenimini Hollanda’da tamamlayıp Groningen Devlet Üniversitesi’nde astronomi öğrenimi gördü.

1923’te doktora çalışmasını bitirdi, 1926 senesinde da profesör oldu. 1938-1951 içinde Endonezya’da çeşitli üniversite ve araştırma kurumlarında çalıştı.

1954 senesinde ise Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Kürsüsü başkanlığına getirildi. Bu görevdeyken Ahlatlıbel Gözlemevi’ni kurma çalışmalarına başladı.

Kreiken, 16 Ağustos 1964 tarihinde, gözlem araç ve gereçler elde etmek için gittiği ülkesinde öldü.


Yıldızların fiziksel özellikleri üzerine gözlemsel ve kurumsal çalışmalar yapan Kreiken, Endonezya’da kaldığı süre içinde astronomi öğretim ve incelemelerinın yönlenderilmesi üzerine yazılar yazdı ve çeşitli raporlar hazırladı. Endonezya’dayken bir süre eğitim bakanlığı da yapan Kreiken 1951-1954 senelerı içinde Avrupa’da ve ABD’de konferanslar verdi, UNESCO’nun da desteğiyle dünya çapında astronomi öğretimi ve araştırma alanlarını yönlendirdi.

1973 senesinde Dünya Astronomi Birliği genel kurulunda alınan bir kararla Ay üzerindeki bir kratere Kreiken’in adı verildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.