Efkan Şeşen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
279
Efkan Şeşen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Efkan Şeşen Kimdir? Biyografisi, bölümünde Efkan Şeşen Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Efkan Şeşen Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Efkan Şeşen Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Efkan Şeşen

Efkan Şeşen, 1963 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Laz kökenli Artvin’den İstanbul’a göç eden bir ailenin oğludur. Eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. Babası Artvin’li bir Hava Astsubayıdır. 1995 senesinde, kendisi gibi müzisyen ve öğretmen olan Didar Şeşen ile evlenmiş, bu evlilik günümüze kadar sürmüştür.

Didar Şeşen ile bazı albümlerde çeşitli düetler yapmıştır. Çiftin Ezgi adında bir kızı ve Sinan adında kendileri gibi müzisyen bir oğlu mevcuttur. Şeşen, bir çok şarkıcının ve sanatçının yaşam tarzı olan popüler kültürden daima uzak durmuş, mütevazı bir yaşamı seçmiştir. Sadece müziği ile anlaşılmak isteyen Şeşen, sıradan yaşamına ailesi ile birlikte İstanbul ve memleketi Artvin’de devam etmiştir.


1980’li senelerın gençlik harekatında bulunan Şeşen, yaşamının bir kısmını, dönemin diğer benzer görüşlü gençleri gibi ceza evinde geçirmiştir. Burada, ardından yaşamının en tatlı dostu olan ıslığı ile tanışmıştır. Yakın tarihte 2 tane ıslık albümü çıkararak Türkiye’de tek, dünya çapında ise bir elin parmağını geçmeyecek sayıda yapılan ıslık albümlerine bir yenisini eklemiştir.

1987 senesinde Grup Yorumun solistliğini yapmaya başlamıştır. Grubun kurucu üyeleri içinde bulunup, Hilmi Yarayıcı ile birlikte grubun hafızalardan silinmeyen iki solistinden biri olmuştur. Grupta sesiyle eşlik ettiği parçalar, 1987 senesinde Sıyrılıp Gelen albümünden; Güleycan, Kuşatma, 1988 Haziran’da Ölmek Zor albümünden; Diriliş, Soluk Soluğa, Doğacak Güneş Gibi, Asker Kaçakları, Bir Dağ Türküsü, Venseremos, Çav Bella, 1989 senesindeki Cemo albümünden; Bir Oğul Büyütmelisin, Gün Ola, Düşenlere, Gün Gelir, Çağrı, 1989 Türkülerle albümünden; İnce Memed’dir.

1991 senesinde gruptan ayrılıp kendi müziğini yapmaya bağlamıştır. Gitar enstürmanı üzerinde yoğunlaşıp bu hususta uzmanlaşmıştır. Daha sonraki süreçlerdee bazı müzik okullarında gitar eğitimi vermiştir.

İlk albümünü 1995 senesinde çıkaran Şeşen, Albümlerini Şeşen Müzik Yapım adı altında yayımlamaktadır. Ve günümüze kadar toplamda 2 ıslık albümüyle birlikte, 13 albümü bulunmaktadır. İlk solo albümü Dokuz Altı Yollarında, albüme ismini veren parça ve diğerleriyle birlikte bi hayli beğeni görmüştür. Aynı yılın sonlarına doğru çıkardığı Gün Ağarırken albümünde aynı başarıyı yakaladıktan sonra, ertesi yıl Göçer Oldum albümünü piyasaya sürmüştür. 1997 senesinde Herkese Merhabalar isimli albümü, 1999 Gözleri Hala Çocuk, 2001 Dar Kapılar albümlerine kadar genelde slov ve türkü tarzında parçalar yapmıştır. 2004 senesinde ise Pekte Tanınmayan Karadeniz albümünde yalnızca Karadeniz türküleri ve Lazca parçalar seslendirmiştir. 2006 senesinde Gölgeler Şehrialbümünde eski albümlerin tadını vermiş, bu albümde çıkış parçası olan Dokuz Altı Yollarında parçasını yeniden seslendirmiştir. 2007’de Yüreğine albümünü piyasaya sürmüştür.

2008’de Renkler ve Islıklar adı altındaki Islık albümünü çıkardıktan sonra Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ilk ıslık albümünü oluşturmuştur. Bu albümde dünyanın çeşitli ezgilerini kendi yorumuyla ve ıslığı ile bestelemiş, içisinde Türk, Kürt, Arap, Azeri, Ermeni, Gürcü, Bulgar, Alevi, Zaza, Kıbrıs ve diğer halk ezgilerinin bunun yanında, kendi bestesi olan Dünyanın Gözyaşları parçası bulunmaktadır.

2010 yılına gelindiğinde ise aynı isimli albümün ikincisini hazırlayarak, bi hayli beğeni toplamıştır. Bu albümlerindeki parçalarında oğlu Sinan’ın gitarı eşliğinde birkaç parça seslendirmiştir. Aynı yılın sonunda Vazgeçtim isimli albümünü piyasaya sürmüştür.


Albümleri

1995 “Dokuz Altı Yollarında”
1995 “Gün Ağarırken”,
1996 “Göçer Oldum”,
1997 “Herkese Merhabalar”,
1999 “Gözleri Hala Çocuk” ,
2001 “Dar Kapılar”,
2004 “Pekte Tanınmayan Karadeniz” ,
2006 “Gölgeler Şehri”,
2007 “Yüreğine”,
2008 “Renkler ve Islıklar”,
2010 “Renkler ve Islıklar 2”
2010 “Vazgeçtim”
2012 “Soluk Soluğa 25 Yıl”
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.