Edwin Powell Hubble Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
136
Edwin Powell Hubble Kimdir? Biyografi Sayfası

Edwin Powell Hubble Kimdir? Biyografi, bölümünde Edwin Powell Hubble Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Edwin Powell Hubble Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Edwin Powell Hubble Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Edwin Powell Hubble Kimdir

Edwin Powell Hubble, 20 Kasım 1889 senesinde Mansfield’te dünyaya geldi. Chicago Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra bir süre avukatlık yapan Hubble, astronomi’ye yöneldi. Yaşamının geri kalan bölümünde Wilson Dağı Gözlemevi’nde çalıştı.

1923’te Hubble, Andromeda adı verilen bir gökadayı inceledi. O vakitler çoğu gökbilimci, bütün evrenin, bizim gökada Samanyolu’ndan ibaret olduğunu düşünüyordu. Lakin Hubble, Andromeda Gökadası’nın ucunda birtakım yıldızlar gördü ve onların Samanyolu’nun çok ötesinde oldukları tahmininde bulundu.

Çalışmaları, Andromeda Gökadası’nın başka bir gökada olduğunu, bundan dolayı bizimkinin dışında başka gökadaların da var olduğunu ispatladı. Sonra, o ve başkaları ağır ağır bir çok gökada saptamaya başladılar. Ayrıca Hubble, ışık tayfı konusunu da inceledi. Kızıla kaymanın olabilmesi için, yıldızların bizden uzaklaşmaları gerektiğini fark etti. Gökadalar zayıfladıkça kızıla kaymanın artışı da dikkatini çekti. Ayrıca ünlü Hubble Uzay Teleskobu, ismi astronom Edwin Hubble’ın anısına verilmiş, dünya yörüngesinde bulunan bir teleskoptur.


Edwin Hubble, 28 Eylül 1953 tarihinde California, San Marino’da öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.