Edward Norton Lorenz Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
380
Edward Norton Lorenz Kimdir? Biyografi Sayfası

Edward Norton Lorenz Kimdir? Biyografi, bölümünde Edward Norton Lorenz Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Edward Norton Lorenz Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Edward Norton Lorenz Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Edward Norton Lorenz Kimdir

Edward Norton Lorenz, 23 Mayıs 1917 senesinde ABD’de dünyaya geldi. Dartmouth kolejinde, New Hampshire’da, Harvard Üniversitesi ve Massachusetts aralarında matematik dersleri aldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Lorenz, ABD hava pilotları için hava çalışanı olarak görev aldı. Savaştan döndükten sonra, meteoroloji üzerine ders almaya sürdü.

Lorenz, 1963 senesinde MIT’de meteorolog olarak çalışırken, bir sistemin başlangıç verilerindeki ufacık değişikliklerin bile, büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabileceğini öngörmüş ve bunu örneklendirmek için 1972’de sunduğu bir çalışmada, bir kelebeğin Amazon ormanlarında kanat çırpmasının Avrupa’da fırtına kopmasına neden olabileceği ifadesini kullanmıştı.


Edward Norton Lorenz, yalnızca üç değişkenle kaos ortamı doğabileceğini keşfetmiş ve daha 19. yüzyılda Fransız matematikçisi Henri Poincaré’nin fikir olarak ortaya attığı kolay bir şekilde bir sistemde çok karmaşık bir dinamiğin ortaya çıkabileceğini ispatlamıştı. Lorenz’in teorisi ve buluşları, yalnızca matematik alanında değil, biyoloji, fizik ve sosyal bilimler alanında da yeni bir araştırma alanının doğmasına vesile olmuştu.

Edward Norton Lorenz, 16 Nisan 2008 tarihinde Cambridge’de öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.