Ediz Hun Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

17.09.2021
373
Ediz Hun Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Ediz Hun Kimdir?, biyografi bölümümüzde Ediz Hun Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Ediz Hun Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Ediz Hun Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Ediz Hun
Meslek Oyuncu
Yaşı 80 (1940-11-22)
Boyu 1,78
Kilosu 76 KG
Burcu Akrep
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Berna Hun
Doğum Yeri İstanbul

Ediz Hun Kimdir? Biyografi

Ediz Hun, 22 Kasım 1940 tarihinde İstanbul’un Cihangir beldesinde dünyaya gözlerini açtı. Babasının adı Adnan, annesinin adı Neşvet’tir. Kökeni Çerkez’dir. Annesi ise Rumeli göçmenidir.

Makine mühendisi babaya ve felsefe öğretmeni anneye sahip olan Ediz Hun, ortaokul eğitimini Avusturya Lisesi’nde bitirdi.  

Orta öğretim eğitim hayatına Atatürk Erkek Lisesi ile devam etmiş ve sonrasında üniversite eğitimi için Almanya’ya gitmiştir.  

Würzburg Üniversitesi’nde Diş Hekimliği okuyan Ediz Hun, 1963 senesinde ‘Ses’ dergisinin gerçekleştirdiği yarışmaya katılarak birinci oldu. Aynı yıl ‘Genç Kızlar’ adlı sinema filmi ile kameralar karşısına geçti ve kısa zaman zarfında ün edinmeyi başardı.

1970’li senelerda dönem furyası sebebiyle sinemayı bırakan Yeşilçam Jön’ü, 1973 senesinde Berna Hun ile dünya evine girmiş ve bu birlikteliğinden Bengü adında kızı ve Burak adında oğlu olmuştur.  

1976 senesinde Norveç’e giden yakışıklı oyuncu, Oslo ve Trondheim üniversitelerinde ‘Biyoloji ve Çevre Bilimleri Fakültesi’nde eğitim aldı. Türkiye’ye ise 1981 senesinde dönen Ediz Hun, matbaa kurarak ticarete atılmıştır.  

Bir dönem Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Turizm, Mahalli İdareler ve Avrupa Topluluğu Bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

1991 ve 1993 senelerı içinde İstanbul Çevre İl Müdürlüğü yapan Ediz Hun, 1996 senesinde Çevre Bakanlığı görevinden istifa etmiş, 1999 senesinde Anavatan Partisi’nde İstanbul milletvekili seçilerek 2002 yılına kadar ANAP milletvekilliği yapmıştır.  

Doğal Dengenin Korunması konulu çok sayıda konferans veren oyuncu, bir dönem de Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nde öğretim kullanıcı hesabı yaptı.  

Tanrı Misafiri, Güllü Geliyor Güllü, Mavi Eşarp, Acımak, Yaralı Kalp, Ankara Ekspresi gibi birden fazla yapımda da bulunan usta oyuncu, şimdilerde ise Fox Tv ekranlarında yayınlanmakta olan ‘Savaşçı’ adlı dizide Emekli Albay Gündüz Göktürk kişiliğine hayat veriyor.  

Akrep burcu detaylarını taşıyan Ediz Hun, 1.78 boyunda ve 76 kilogram ağırlığındadır.  

Ediz Hun’un oynadığı bazı diziler ve filmler:

2021 – Savaşçı (Gündüz Göktürk) (TV Dizisi)

2018 – Arif V 216 (Sinema Filmi)

2914 – Hayat Yolunda (TV Dizisi)

2011 – Anadolu Kartalları (Sinema Filmi)

2005 – Asla Unutma (TV Dizisi)

2001 – Şöhret Sandalı (Sinema Filmi)

01 Mart 2021 Pazartesi 19:11
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.